Bugun, 9-noyabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti Talabalar turar joyida hindistonlik talabalar tomonidan “Diwali & Freshers” festivali o‘tkazildi. Festivalni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib berdi va hindistonlik talabalarni samimiy qutlab, bugungi bayram nafaqat ularning milliy bayrami balki, talabalar orasida do‘stlik hamda hamjihatlik bayrami sifatida nishonlanayotganligini aytib o‘tdi.
Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi Andijon viloyat bo‘limi boshlig‘i A.Nurmatov hamda Andijon davlat pedagogika instituti rektori B.Rasulov so‘zga chiqib, festival ishtirokchilari hamda hindistonlik talabalarni bayram bilan tabrikladilar.
Festivalda xorijlik talabalar tomonidan milliy kuy va qo‘shiqlari jonli tarzda ijro etildi. Sho‘x raqslar esa barchaga ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladi. Dastur davomida o‘zbekistonlik va pokistonlik talabalar tomonidan ham badiiy chiqishlar bayram sovg‘asi sifatida namoyish etildi.
Tantanali tadbir yakunida kecha osmonini porlatib mushaklar otildi.
Ma’lumot uchun, Divali — hindlarning milliy bayrami. Bu bayram “Chiroqlar festivali” sifatida ham tanilgan. U maʼnaviy “nurning zulmat ustidan, yaxshilikning yomonlik ustidan, bilimning jaholat ustidan gʻalaba qozonishi”ni ifodalaydi.

NATIONAL HOLIDAY “DIVALI” HAS BEEN CELEBRATED WITH INDIAN STUDENTS IN OUR INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
NATIONAL HOLIDAY “DIVALI” HAS BEEN CELEBRATED WITH INDIAN STUDENTS IN OUR INSTITUTE
22:37 09.11.2023
Today, on November 9, “Diwali & Freshers” festival was held by Indian students in Andijan State Medical Institute. Rector of the institute M. Madazimov opened the festival with an introduction and welcomed warmly Indian students, saying that today’s holiday is celebrated not only as their national holiday, but also as a holiday of friendship and solidarity among the students.
A. Nurmatov, the head of Andijan regional branch of the Republican Spirituality and Enlightenment Center and B. Rasulov, the rector of Andijan State Pedagogical Institute made a speech and congratulated the participants of the festival and students from India.
National tunes and songs were performed live by foreign students at the festival. Horn dances gave everyone a good mood. During the program artistic performances were presented by Uzbek and Pakistani students as a holiday gift.
At the end of the solemn ceremony the fireworks were pushed out, lighting up the night sky.
For references: Diwali is a national holiday of Indian people. This holiday is also known as the “Festival of Lights”. It represents the spiritual “victory of light over darkness, goodness over evilness and knowledge over ignorance.”