Joriy yilning 28-29-aprel kuni Andijon davlat tibbiyot institutining 70 yilligiga bag‘ishlangan Anatomiya va Gistologiya bo‘yicha II Xalqaro olimpiada, “Morfologiya bayrami” bo‘lib o‘tdi.
Olimpiadada Rossiya Federatsiyasi, Qozogʼiston, Qirg‘iziston Respublikasidan va mamlakatimizdagi tibbiy OTMlarining talabalaridan tarkib topgan 10 ta jamoa ishtirok etdi.
Jamoalar ikki kun davomida o‘zlarining nazariy va amaliy shartlar bo‘yicha bilimlarini sinovdan o‘tkazib, mahoratlarini namoyish etdi. Ularni xorijiy mamlakatlardan kelgan 14 nafar yetakchi morfologlar hay’at a’zolari baholab bordi.
Bugun, 29-aprel kuni mazkur olimpiadaning taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda institut rektori M.Madazimov barcha qatnashchilarni olimpiadada ishtirok etgan barcha qatnashchilarni samimiy qutladi.
-Aziz yoshlar, sizning bir jamoa bo‘lib mana shu olimpiadada ishtirok etishingizni o‘zi katta yutuq. Bu siz uchun o‘z imkoniyatlaringizni sinovdan o‘tkazishga keng sinov maydoni bo‘ldi.
Muhimi ishonch, bilim va harakat, siz esa mana shu yo‘lga chiqdingiz. Shu boisdan barchangizni tabriklayman. Bugungi natijalar qanday bo‘lishidan qat’iy nazar kelajakda yanada ulkan marralarni zabt etishingizga tilakdoshman – dedi, rektor.
Shundan so‘ng, g‘olib bo‘lgan jamoalarga diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Unga ko‘ra,
1-o‘rinni 3 ta jamoa: Andijon davlat tibbiyot institutining xorijlik talabalari, Dog‘iston davlat tibbiyot universiteti, Qirg‘iz-rus-slovyan universiteti qo‘lga kiritdi.
Shuningdek:
“Anatomik preparatlar bilan eng yaxshi ishlash” nominatsiyasida Markaziy Osiyo tibbiyot universiteti;
“Eng yaxshi tashrif qog‘ozi” nominatsiyasi bo‘yicha Andijon davlat tibbiyot instituti;
“Eng yaxshi jarrohlik tugunlar texnikasi” nominatsiyasi bo‘yicha Toshkent pediatriya universiteti;
“Eng yaxshi nazariy tayyorgarlik” nominatsiyasi bo‘yicha G‘arbiy Qozog‘iston davlat tibbiyot universiteti;
“Nazariya va amaliyotning eng yuqori darajadagi uyg‘unligi” nominatsiyasi bo‘yicha Toshkent tibbiyot akademiyasi Termiz filiali;
“Eng yaxshi gistologik tashxis” nominatsiyasi bo‘yicha O‘sh davlat universiteti
“Oltin vaqt” nominatsiyasi bo‘yicha Dog‘iston davlat tibbiyot universiteti jamoasi g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.

Skip to content WINNERS OF THE II INTERNATIONAL OLYMPIAD AWARDED – Andijan State Medical Institute
On April 28-29 of this year, the II International Olympiad on Anatomy and Histology, “Morphology Festival,” was held at Andijan State Medical Institute in honor of the institute’s 70th anniversary.
A total of 10 teams composed of students from the Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and medical higher education institutions in our country participated in the Olympiad.
Over the course of two days, the teams tested their theoretical and practical knowledge and demonstrated their skills. They were evaluated by a panel of 14 leading morphologists from foreign countries.
Today, on April 29, the awarding ceremony for this Olympiad took place. During the event, the rector of the institute, M. Madazimov, warmly congratulated all participants.
“Dear youth, your participation as a team in this Olympiad is already a great achievement. This has been a broad testing ground for you to assess your capabilities. The important thing is confidence, knowledge, and action, and you have embarked on this path. Therefore, I congratulate you all. Regardless of today’s results, I wish you success in conquering even greater heights in the future,” said the rector.
After that, diplomas and commemorative gifts were presented to the winning teams.
According to the results:
1st place was awarded to three teams: international students from Andijan State Medical Institute, Dagestan State Medical University, and Kyrgyz-Russian Slavic University.
Additionally:
✔️ The “Best Work with Anatomical Preparations” nomination went to Central Asian Medical University;
✔️ The “Best Visiting Card” nomination was awarded to Andijan State Medical Institute;
✔️ The “Best Surgical Knot Technique” nomination went to Tashkent Pediatric University;
✔️ The “Best Theoretical Preparation” nomination was awarded to Western Kazakhstan State Medical University;
✔️ The “Highest Level of Theory and Practice Integration” nomination went to the Tashkent Medical Academy Termez branch;