Andijon davlat tibbiyot institutida ilmiy kengashlar faoliyatida ochiqlikka oid qonunchilik hujjatlari ijrosini samarali tashkil etish yuzasidan ixtisoslashtirilgan ilmiy kengash yig’ilishi o‘tkazildi. Unda Ilmiy ishlar va innovatsiyar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov, Korrupsiyaga qarshi kurashish va Komplayens nazorat tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i S.Asqarov, ilmiy kengashlar, ilmiy seminarlar raislari va kotiblari ishtirok etdi.
Dastavval prorektor K.Salohiddinov institut huzurida 7 ta ixtisoslik bo‘yicha 4 ta ilmiy kengash faoliyat olib borayotgani, mazkur Ilmiy Kegashlar faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Oliy attestatsiya komissiyasi Rayosatining 2017-yil 31-maydagi 239/3-son qarori bilan tasdiqlangan “Ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengash to‘g‘risida Nizom”ga asosan olib borishini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Shundan so‘ng Korrupsiyaga qarshi kurashish va Komplayens nazorat tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 16-iyundagi “Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta‘minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi zimmasiga davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini ta‘minlash sohasini muvofiqlashtirish vazifasi yuklatilganligi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27- noyabrdagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonning 4-bandida falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun ilmiy kengash tomonidan o‘tkaziladigan dissertatsiya himoyalari Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatilishi belgilanganligi va bu borada institutda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarga to‘xtalib o‘tdi. Unga ko‘ra, mazkur dissertatsiya himoyalari o‘tkazilayotgan vaqtda shaffoflik va ochiqlikni ta’minlash, korrupsion holatlarga yo‘l qo‘ymaslik borasida tushuntirish ishlari olib borildi.

Skip to content ENSURING OPENNESS AND TRANSPARENCY IN IMPROVING THE SCIENTIFIC COUNCIL SYSTEM IS IMPORTANT – Andijan State Medical Institute
ENSURING OPENNESS AND TRANSPARENCY IN IMPROVING THE SCIENTIFIC COUNCIL SYSTEM IS IMPORTANT
14:26 21.02.2025
A specialized meeting of the Scientific Council was held at Andijan State Medical Institute to effectively organize the implementation of legislative documents related to openness in the activities of scientific councils. The meeting was attended by K. Salohiddinov, Vice-Rector for Scientific Affairs and Innovations, S. Askarov, Head of the Department for Combating Corruption and Managing the Compliance Control System, as well as chairpersons and secretaries of scientific councils and seminars.
Initially, Vice-Rector K. Salohiddinov emphasized that there are 4 scientific councils operating in 7 specialties under the institute, and their activities are carried out in accordance with the “Regulation on Scientific Councils Granting Academic Degrees,” approved by the Resolution No. 239/3 of the Board of the Higher Attestation Commission of the Republic of Uzbekistan dated May 31, 2017.
Following this, S. Askarov, Head of the Department for Combating Corruption and Managing the Compliance Control System, noted that according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 16, 2021, regarding “Measures to Ensure Openness in the Activities of State Bodies and Organizations, as well as Effective Public Oversight,” the Anti-Corruption Agency has been tasked with coordinating the provision of openness in the activities of state bodies and organizations. He also mentioned the Decree of the President dated November 27, 2023, which states in paragraph 4 that dissertation defenses conducted by scientific councils for obtaining the academic degrees of Doctor of Philosophy (PhD) and Doctor of Science (DSc) should be broadcast live on the Internet. He provided information about the work being carried out at the institute in this regard. Accordingly, during the time these dissertation defenses are held, efforts are made to ensure transparency and openness and to prevent corrupt practices.