INSTITUTDA INTELLEKTUAL MULK SOHASI BO‘YICHA SEMINAR O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Bugun, 29-fevral kuni Andijon davlat tibbiyot institutida Adliya vazirligi huzuridagi “Intellektual mulk markazi”  davlat muassasasi hamkorligida seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda Adliya vazirligi huzuridagi “Intellektual mulk markazi”  davlat muassasasi direktori B.Sagdullayev, Texnologiyalar va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash markazlar faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i S.Raxmonov, institutning ilmiy ishlar va innovatsiyalar prorektori K.Salohiddinov hama institut jamoasi ishtirok etdi.
Mazkur seminar 2022 – 2026-yillarda O‘zbekiston Respublikasida intellektual mulk sohasini rivojlantirish bo‘yicha belgilab berilgan strategiyaga muvofiq Oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari xodimlarining intellektual mulk sohasidagi malakasini oshirish maqsadida tashkil etildi.
Unda yangi ixtirolar yaratish, ularga patent olish, intellektual mulkni himoyalash va uning muddatlari haqida mutaxassislar batafsil ma’lumot berdi. Tadbir qatnashchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.

A SEMINAR ON THE SCIENTIFIC INTELLECTUAL PROPERTY HAS BEEN HELD IN THE INSTITUTE
Today, on February 29, a seminar “Intellectual Property Center” has been held in Andijan State Medical Institute in cooperation with the state institution under the Ministry of Justice.
B. Sagdullayev, head of the state institution “Intellectual Property Center” under the Ministry of Justice, S. Rakhmanov, head of the department for coordination of the activities of technology and innovation support centers, K. Salohiddinov, vice-rector of the Institute for scientific affairs and innovations and the team of the institute took part in the meeting.
This seminar was organized in accordance with the Strategy for the development of the field of intellectual property in the Republic of Uzbekistan in 2022-2026 in order to improve the skills of employees of higher education and research institutions.
Experts gave detailed information about creating new inventions, obtaining a patent for them, protecting intellectual property and its terms. The participants of the event received answers to the questions they were interested in.