O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 16-noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi F-72-son farmoyishiga muvofiq, oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim muassasalari talaba va o‘quvchilarining O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, asosiy prinsip va qoidalari bo‘yicha bilimlarini oshirishga qiziqtirish, hayotda munosib o‘rin topishlarida Bosh Qomusimizning ahamiyati va rolini tushunib olishlariga munosib sharoitlar yaratish maqsadida qator tadbirlar o‘tkazilib kelinmoqda.
Jumladan, bugun, 4-dekabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti Ijtimoiy-gumanitar fanlar kafedrasida institut talabalari o‘rtasida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qoidalari va tamoyillarini o‘rganish bo‘yicha “Konstitutsiya bilimdonlari” olimpiadasi o‘tkazildi.
Unda Hakamlar hay’ati tomonidan “Konstitutsiya – erkin va farovon hayotimiz, mamlakatimizni yanada taraqqiy ettirishning mustahkam poydevoridir” mavzusida savollar tuzildi. Mazkur savollarga olimpiada qatnashchilari yozma va og‘zaki tarzda javob berdi. Yakuniy natijalar 5-dekabr kuni e’lon qilinadi.

Skip to content THE OLYMPIAD OF “EXPERTS IN CONSTITUTION” HAS BEEN HELD IN OUR INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
THE OLYMPIAD OF “EXPERTS IN CONSTITUTION” HAS BEEN HELD IN OUR INSTITUTE
17:29 04.12.2023
In accordance with the order of the President of the Republic of Uzbekistan № F-72 “On preparation for the celebration of the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan ” dated November 16, 2023, a number of events are being held in order to interest students and pupils of higher, secondary special and professional educational institutions in increasing their knowledge of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, its main principles and rules, to create suitable conditions for them to understand the importance and role of our Main Law in finding a worthy place in life.
In particular, today, December 4, the “Constitution Experts” Olympiad was held among the students of our institute in the Department of Social and Humanitarian Sciences of Andijan State Medical Institute on the study of the rules and principles of the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
Questions were prepared by the Jury on the topic “Constitution is a solid foundation for our free and prosperous life, further development of our country.” Olympiad participants answered these questions in writing form and orally. The final results will be announced on December 5.