Andijon davlat tibbiyot institutining yangi, zamonaviy ko‘rinish va texnologiyalarga ega 2000 o‘rinli o‘quv binosi ham 2024/2025-o‘quv yili boshlanishiga tayyor.
Mazkur bino O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 21-iyundagi “Yangi Andijon” shaharchasini barpo etish va Andijon viloyatida tadbirkorlikni yana-da qo‘llab-quvvatlash chora -tadbirlari to‘g‘risidagi” PQ-5154 sonli qaroriga asosan institut klinikasi hududidagi 2 gektar yer maydonida 2000 o‘ringa mo‘ljallangan holda qad rostladi.
Binoda umumiy 12 ta ma’ruza zali mavjud. Binoning 2-qavatida jahon standartlariga mos katta imkoniyatlarga ega simulyatsiya markazi joylashgan. 3-qavat stomatologiya yo‘nalishlari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, eng zamonaviy stomatologik asbob-uskunalar va texnologiyalar bilan jihozlangan. Binodan asosan klinik kafedralar o‘rin olgan. Institut klinikasi va mazkur o‘quv bino o‘rtasida telemeditsina tizimi yo’lga qo’yilgan.
Binoning 5-qavatida 420 o‘rinli faollar zali o‘rin olgan. Garderob, 400 o‘rinli oshxona professor-o‘qituvchilar va talabalarga qulaylik yaratish maqsadida shay holatga keltirildi.

THE INSTITUTE’S EDUCATION BUILDING WITH 2000 SEATS IS READY FOR THE NEW ACADEMIC YEAR – Andijan State Medical Institute
THE INSTITUTE’S EDUCATION BUILDING WITH 2000 SEATS IS READY FOR THE NEW ACADEMIC YEAR
17:31 29.08.2024
The 2,000-seat educational building of Andijan State Medical Institute with a new, modern appearance and technologies is ready for the 2024/2025 academic year.
This building is located on the territory of the clinical hospital of the Institute according to the decision № PQ-5154 of the President of the Republic of Uzbekistan dated on June 21, 2021. It was built on an area of 2 hectares with 2000 seats.
There are 12 lecture halls in the building. There is a simulation center with great capabilities in line with world standards on the 2nd floor of the building. The 3rd floor is designed for dentistry, it is supplied with the most modern dental equipment and technologies. Clinical departments are mainly located in the building. A telemedicine system has been established between the clinic of the Institute and this educational building.
There, the operations performed in the surgical departments of the clinic are broadcasted directly to the classrooms. During this process, students will have the opportunity to ask the doctor their questions and get an answer right away.
On the 5th floor of the building there is a conference hall with 420 seats. A cloakroom and a 400-seat kitchen were prepared for the convenience of teachers and students.