Maʼlumki, Oʼzbekiston Respublikasi Xavfsizlik kengashining 2021-yil 12-yanvardagi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida boʼlib oʼtgan kengaytirilgan yigʼilishida taʼlim muassasalarida yoshlar orasida ekstremizm gʼoyalariga berilishning oldini olish hamda ularni ilm-fan va kasb-hunarga qiziqtirishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirish maqsadga muvofiqligi taʼkidlangan edi.
Аndijon davlat tibbiyot institutining talabalar turar joyida Oʼzbekiston Respublikasi Oliy va oʼrta maxsus taʼlim vazirligining 2021-yil 16-martdagi buyrugʼi ijrosini taʼminlash, talaba yoshlarning boʼsh vaqtlarini nazoratga olish va foydali mashgʼulotlarga jalb etish maqsadida tashkillangan “Jaholatga qarshi maʼrifat” shiori ostida oʼtkazilgan seminarda ham xuddi shu borada soʼz bordi.
Dastavval tadbirni Yoshlar bilan ishlash boʼyicha prorektor Mirzohid Botirov ochib berdi. Inson maʼnaviyati, odob-axloqi, institutda, talabalar turar joylarida talabalarning puxta bilim olishlari uchun barcha sharoitlar yetarli ekani haqida fikr-mulohazalarini bildirib, seminar ishtirokchilarini mehmonlar bilan tanishtirdi.
Shuningdek, Sayyid Muhyiddin Mahdum madrasasi mudarrisi Muhammadali Hayitboyev islom dini borasida, unda inson, unga berilgan neʼmat, ezgulik sifatlarining ulugʼligi hamda diniy ektremizm va terrorizm taʼsiriga berilib qolmaslik borasida talabalarga keng tushuntirish berib oʼtdi. Viloyat IIB Terrozim va ekstremizmga qarshi kurashish boshqarmasi boʼlimi boshligʼi Sarvarbek Hakimov diniy ekstremizm va terrorizmga qarshi kurashishda yurtimizda olib borilayotgan keng islohotlar, salbiy illatlar taʼsiriga tushib, natijada oʼz kelajagiga zomin boʼlgan yoshlar borasida ham oʼz fikr-mulohazalarini bildirdi.
Tadbir yakunida talabalar mutaxassislarga mavzuga doir savollar bilan murojaat qildilar. Xususan 3-bosqich talabasi Alisher Zokirovning kiyinish madaniyati borasidagi savoli mutaxassislarni qiziqtirdi va ular bu haqda o’z fikrlarini bayon etdilar. Seminar savol-javoblarga, bahs va munozaralarga boy ravishda oʼtdi.

Seminar “Education against obscurantism” was organized
It is known that in the expanded meeting of the Security Council of the Republic of Uzbekistan, held on January 12, 2021 under the chairmanship of the President of the country, it was said about the prevention of the spread of ideas of extremism among students of higher educational institutions and the development of various activities in order to attract young people to education, science, and professions.
In order to ensure the implementation of the order of Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan dated March 16, 2021 on attracting young people to useful activities and monitoring the behavior of their free time, a seminar was held in the hostel of Andijan State Medical Institute under the slogan “Education against obscurantism”.
The event was opened by the pro-rector on Work with youth Mirzokhid Botirov and spoke about human spirituality, morality, behavior, conditions for students. In addition, he acquainted the participants of the seminar with the guests.
The mudarris madrasah of Sayyid Mukhiddin Makhdum Mukhammadali Hayitboev also spoke. In his speech, he explained to the students the ideas of Islam and warned them against the ideas of extremism and terrorism. The next speaker was Sarvarbek Khakimov, head of the department for combating terrorism and extremism of the regional police department. He talked about the reforms being carried out in our country against religious extremism and terrorism, and also talked about young people who were under the influence of negative vices and ruining their future.
At the end of the event, the students asked the specialists with questions and received the necessary answers.