O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 7-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi aholisiga axborot-kutubxona xizmati ko‘rsatishni yanada takomillashtirish to‘g‘risida” qarori qabul qilindi. Mazkur qaror talablaridan kelib chiqib, 21-may O‘zbekistonda kutubxonachilar kuni sifatida nishonlab kelinmoqda.
Shu munosabat bilan bugun, Andijon davlat tibbiyot institutining Axborot-resurs markazida “Kutubxonachi ziyo tarqatuvchi” mavzusida bayram tadbiri o‘tkazildi.
Unda institutning Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, Xotin-qizlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i G.Xolmatova va markaz xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘z olganlar axborot resurs markazi xodimlarini kasb bayrami bilan tabrikladilar va kutubxonachi kasbi eng sharafli, mas’uliyatli, savobli, mashaqqatli kasb ekanligini ta’kidladilar. Ularning sermazmun olib borayotgan ish faoliyatida kuch-quvvat tiladilar.
Shuningdek, tadbirning badiiy qismida markaz xodimlari tomonidan qiziqarli o‘yinlar o‘tkazildi. Qo‘shiq va raqslar mahorat bilan ijro etildi.

The decision of the President of the Republic of Uzbekistan dated on June 7, 2019 “On further improvement of the provision of information and library services to the residents of the Republic of Uzbekistan” was adopted. Based on the requirements of this decision, May 21 is celebrated as a Librarians’ day in Uzbekistan.
In this regard a festive event “Librarian spreading knowledge” has been held today at the Information Resource Center of Andijan State Medical Institute.
It was attended by S. Salohiddinov, the first vice-rector for youth issues and spiritual and educational affairs of the Institute, G. Kholmatova, the head of the department for working with women and girls and the staff of the center.
Speakers at the event congratulated the employees of the Information Resource Center on their professional holiday and noted that the profession of a librarian is the most honorable, responsible, meritorious and hard-working job. They wish them strength in their busy work.
In the artistic part of the event interesting games were played by the employees of the center. Songs and dances were skillfully performed.