MARHAMAT TUMANI QOVUNCHI OSHPDA CHUQURLASHTIRILGAN TIBBIY KO‘RIK O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
MARHAMAT TUMANI QOVUNCHI OSHPDA CHUQURLASHTIRILGAN TIBBIY KO‘RIK O‘TKAZILDI
16:14 25.05.2023
Joriy yilning 19-may kuni Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov marhamatlik yoshlar bilan uchrashuv davomida aytib o‘tganidek bugun, 25-may kuni aholiga birlamchi tibbiy-sanitariya yordamini har tomonlama mustahkamlash, aholi salomatlik ko‘rsatkichini yaxshilash, hamda ko‘p uchrayotgan kasalliklar darajasini kamaytirish maqsadida, Andijon davlat tibbiyot institutining malakali professor-o‘qituvchilari tomonidan  Marhamat tuman tibbiyot birlashmasiga qarashli Qovunchi mahalla fuqarolar yig‘ini hududidagi Qovunchi OShPda chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rik o‘tkazildi.
Ushbu tadbirda institutning 12 turdagi mutaxassisliklardan iborat 16 nafar xodimlari ishtirok etib,  salomatligi bo‘yicha 3-4-guruhlarga kiritilgan 437 nafar fuqaro chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
Ko‘ruvlar davomida 131 nafar bemor ambulator sharoitda davolanishga, 17 nafar bemor tuman markaziy shifoxonasiga, 4 nafar bemorga viloyat davolash muassasalariga yo‘llanmalar berdilar. 38 nafar bemorlarga bepul dori-darmonlar tarqatildi. Tibbiy ko‘rik davomida 67 ta UTT va 58 ta EKG va 32 ta laborator tekshiruvlari o‘tkazilib, natijalari bo‘yicha mutaxassislar tomonidan maslahatlar berildi.

A COMPREHENSIVE MEDICAL EXAMINATION IS CARRIED OUT IN KOVUNCHI FAMILY CLINIC OF MARHAMAT DISTRICT
On May 25, a comprehensive medical examination was conducted at the Qovunchi family polyclinic in the territory of the Qovunchi neighborhood, which belongs to the Marhamat district medical association by qualified professors and teachers of Andijan State Medical Institute for the purpose of comprehensively strengthening the primary medical and sanitary assistance to the population, improving the population’s health index, and reducing the level of common diseases.
16 employees of the institute with 12 types of specialties participated in this event, 437 citizens included in groups 3-4 in terms of health underwent a comprehensive medical examination.
During the examination 131 patients were referred for outpatient treatment, 17 patients were referred to the district central hospital, and 4 patients were referred to the regional treatment institutions. Free medicines were distributed to 38 patients.
During the medical examination, 67 UTT and 58 ECGs and 32 laboratory tests were conducted, and experts gave advice based on the results.