Bugun, 19-dekabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida ijdokorlar va talaba-yoshlar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, shoir, “Do‘stlik” ordeni sohibi Chorsham Ro‘ziyev, atoqli oʻzbek madaniyat va sanʼat fidoyisi, Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi, Oʻzbek musiqachilik sanʼati rivojiga beqiyos hissa qoʻshgan shoir va xonanda Nuriddin Aminjonov, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Mirzokarim Toshboltayev ishtirok etdi.
Mehmonlar “Andijon polkasi” sadolari ostida, ko‘tarinki kayfiyatda kutib olindi.
Ular dastlab, institut fakultetlarining erishgan yutuqlari, talabalarning yaratgan ixtirolari, simulyatsion jihozlar yordamida bajarilgan mahorat mashg‘ulotlari bilan yaqindan tanishdi. Yoshlarning shijoati va intiluvchanligini alohida e’tirof etdi hamda ularning kelajakdagi faoliyatlarida ulkan muvaffaqiyat tiladi.
Shundan so‘ng, ijodkorlar va talabalar ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda ijodkorlar o’zlarining ijodiy faoliyati haqida so‘z yuritdi. Hayotiy tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Talabalar mehmonlarning she’rlaridan yod oldi. Badiiy asarlari haqida ma’lumotlar taqdim etdi. Uchrashuvda ijodkorlar o‘z kitoblaridan namunalarni talabalarga esdalik sovg‘asi sifatida taqdim etdi. Badiiy kechada talabalarning ham fikrlari, ijod namunalari tinglandi va ijodkorlarga institut rektorining esdalik sovg‘alari topshirildi. Viloyatning xushovoz xonandalari tomonidan kuylangan taronalar tadbirga ko‘tarinki kayfiyat ulashdi.

The project “Marifat Ulashib (Sharing Enlightenment)” is ongoing – Andijan State Medical Institute
Today, on December 19, a meeting between creative people and students took place at Andijan State Medical Institute as part of the “Ma’rifat Ulashib” project.
Among the attendees were Chorsham Roziyev, a member of the Writers’ Union of Uzbekistan, poet, and holder of the “Dostlik” order; Nuriddin Aminjonov, a prominent figure in Uzbek culture and arts, honored cultural worker of the Republic of Uzbekistan, and a poet and singer who has made an invaluable contribution to the development of Uzbek musical art; and Mirzokarim Toshboltayev, also a member of the Writers’ Union of Uzbekistan.
The guests were warmly welcomed to the sounds of the “Andijan Polka” and in a cheerful atmosphere.
They first got acquainted with the achievements of the institute’s faculties, the inventions created by students, and the skill-building exercises conducted using simulation equipment. They particularly praised the enthusiasm and determination of the youth and wished them great success in their future endeavors.
Following that, a roundtable discussion took place with the participation of the creatives and students. The artists spoke about their creative activities and shared their life experiences.
Students memorized poems from the guests. They presented information about their literary works. During the meeting, the artists presented excerpts from their books as keepsakes for the students. In an artistic evening, students’ thoughts and creative works were heard, and keepsakes from the institute’s rector were presented to the artists. The event was filled with uplifting music performed by talented local singers.