Bugun, 30-may kuni Andijon shahrida joylashgan Alisher Navoiy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘ida Andijon davlat tibbiyot instituti Pediatriya fakulteti tomonidan “Ma’rifat ulashib” loyihasi doirasida hisobot konsert dasturi o‘tkazildi.
Unda fakultetning iqtidorli talabalari tomonidan she’r, qo‘shiq va raqslar mahorat bilan ijro etildi.
Tadbir davomida institutning xorijlik talabalari ham o‘z badiiy chiqishlarini namoyish etdi. Xushovoz honanda G‘.Abdullayevning sho‘x qo‘shiqlari barchani davraga chorladi.

Today, on May 30, a report concert program was held by the Faculty of Pediatrics of Andijan State Medical Institute in the Park of Culture and Recreation named after Alisher Navoi, located in the city of Andijan, within the framework of the project “Sharing Enlightenment” .
Poems, songs and dances were skillfully performed by talented students of the faculty.
During the event, international students of the institute also presented their artistic performances. The joyful songs of the singer G.Abdullaev invited everyone to dance.
Not only the team of the institute, but also the representatives of the population took an active part in this concert program and had a joyful time.