Bugun, 30-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida oktabr oyi ilmiy kengash yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda institut rektori M.Madazimov, prorektorlar va Kengash a’zolari ishtirok etdi.
Shundan so‘ng, Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor F.Rasulov Xorijiy fakultet faoliyati boʼyicha maʼlumoti hamda Xalqaro aloqalar boʼlimining 2024-2025-oʼquv yilgi faoliyati boʼyicha hisoboti, O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor v.v.b. Z.Mamasoliyev institut АRM faoliyati boʼyicha hisoboti va kafedralarda xorijiy til sertifikatini olish holati, Jismoniy va yuridik shaxslarni murojaatlari bilan ishlash, nazorat va monitoring boʼlimi boshligʼi R.Jalilov Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini koʼrib chiqish hamda ijro intizomi borasida yanvar-oktabr oylarida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan maʼlumoti tinglandi.

THE NEXT MEETING OF THE ACADEMIC COUNCIL IS HELD – Andijan State Medical Institute
Today, on October 30, the October meeting of the Academic Council was held at the Andijan State Medical Institute. The meeting was attended by the rector of the institute, M. Madazimov, vice-rectors and members of the Council.
The rector of the institute announced the agenda and opened the meeting. First, traditionally, holders of scientific titles and degrees, winners of republican and international competitions were awarded.
Following this, Vice-Rector for International Relations F. Rasulov presented information about the activities of the International Faculty and the work plan of the International Relations Department for the academic year 2024-2025. Acting Vice-Rector for Educational Affairs Z. Mamasoliev reported on the activity of the institution’s Academic Resource Management system and the state of obtaining foreign language certificates in departments. Head of the department responsible for processing appeals from individuals and legal entities, supervision, and monitoring R. Jalilov provided details regarding the examination and execution discipline of applications received from January to October.