NAVBATDAGI MANZIL «YANGI TURMUSH» MFY
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida oʼtgan videoselektor yigʼilishida yoshlarning boʼsh vaqtlarini mazmunli oʼtkazish, ularni toʼgaraklarga jalb etish borasida bir qator muhim vazifalar belgilab berildi. Mazkur vazifalar ijrosi yuzasidan institut talaba yoshlari “Yangi turmush” MFYda boʼldilar. Unda Yoshlar bilan ishlash boʼyicha prorektor M. Botirov hamda Maʼanaviyat va maʼrifat, yoshlar bilan ishlash boʼlimi boshligʼi А. Аbduhalimov ham ishtirok etdi.
Mahallada jami 2405 nafar aholi boʼlib, shundan 442 nafarini yoshlar tashkil etadi. Mahallada 5 nafar “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlar mavjud. Viloyatimizda oʼtkazilayotgan “Madaniyat oyligi” doirasida MFY hududida istiqomat qiluvchi aholi, jumladan uyushmagan yoshlar uchun oʼtkazilgan madaniy tadbirni “Yosh gitarachilar” toʼgaragi aʼzolari boshlab berdilar. Shundan soʼng, xalqaro olimpiada gʼoliblari “Yosh akademiklar” guruhi tomonidan birinchi tez tibbiy yordam koʼrsatish usullarini mulyajlar yordamida targʼib qildilar. Ishtirokchilarni qiziqtirgan “Odamni elektr toki urganda qanday yordam koʼrsatiladi?”, “Аvtohalokat holati sodir boʼlganda jabrlanuvchilar mashinadan qanday chiqarib olinadi?” kabi savollariga amaliy javob berdilar. “Yosh volontyorlar” guruhi aʼzolari sogʼlom turmush tarzi, toʼgʼri ovqatlanish hamda pandemiyaga qarshi kurashish va karantin talablariga rioya qilish boʼyicha targʼibot ishlarini olib bordilar. Shundan soʼng, “Shifokorlar” talabalar teatr studiyasi jamoasi Sharof Boshbekov asari asosida sahnalashtirilgan “Koʼcha bolalari” spektaklini namoyish etdilar. Uchrashuvda 120 nafardan ziyod mahalla aholisi ishtirok etdi.
Shuningdek, mahallalardagi uyushmagan yoshlarning boʼsh vaqtlarini mazmunli oʼtkazish borasida institutda tashkil etilgan turli sport, til, fan, musiqa va kasb-hunar toʼgaraklarida faoliyat boshlagan yoshlar haqida keyingi sahifalarda tanishishingiz mumkin.

TALENTED YOUTH OF THE INSTITUTE VISITED MCG”YANGI TURMUSH” – Andijan State Medical Institute
The video conference chaired by the President of the Republic of Uzbekistan identified a number of important tasks for young people to spend their free time meaningfully, to involve them in clubs. In order to fulfill these tasks, the students of the institute visited the MCG “YangiTurmush”. The Vice-Rector for Youth Affairs M. Botirov and the Head of the Department of Spirituality and Enlightenment, Work with Youth of the institute A. Abduhalimov also attended.
The total population of the mahalla is 2405, of which 442 are young people. There are 5 young people in the mahalla who are included in the “Youth Book”. As part of the “Month of Culture” in our region, members of the club “Young Guitarists” began a cultural event for residents of the MCG, involving non-organized youth as well. After that, the winners of the International Olympiad, the team “Young Academicians” demonstrated the first aid methods with the help of dummies. The participants received full answers for the questions of their interest like “How to help when a person is electrocuted?”, “How to get victims out of a car in the event of an accident?”. Members of the group“Young Volunteers” promoted healthy lifestyles, proper nutrition, and pandemic control and quarantine compliance. After that, the team of the student theater studio “Shifokorlar” performed a play “Ko’chaBolalari” based on the work of SharofBoshbekov. The event was attended by more than 120 residents of the mahalla.
You can also read about young people who have started working in various sports, language, science, music and professional clubs organized by the institute to spend their free time in a meaningful way.