Bugun, 14-fevral kuni Andijon davlat tibbiyot institutida Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov ishtirokida Scopus bazasiga kiritilgan jurnallarda 2023-yilda chop etilgan maqolalar tahlili va 2024-yil uchun qo‘yilgan rejalar haqida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda kafedralar mudirlari, ilmiy ishlar bo‘yicha mas’ullar, mustaqil izlanuvchilar, doktorantlar ishtirok etdi. Davra suhbati davomida «Sience wep» MCHJ direktori U.Mirzaalimov so‘z olib, “Scopus”, uning bazasiga kiritilgan jurnallarda ishonchli tarzda maqolalar chop etish haqida ma’lumotlar berdi.
Mazkur jurnallarda nashr etiladigan maqolalarga qo‘yiladigan talablar haqida aytilib, ushbu jurnallarda o‘z ishlarini chop etishga qiynalayotgan professor-o‘qituvchilarga tavsiyalar berildi. Shuningdek, maqolalarni chop etib berish xizmatlarini taklif qiladigan soxta kompaniyalarga aldanib qolmaslik yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi.

ROUND-TABLE CONVERSATION DEDICATED TO METHODS OF PUBLISHING SCIENTIFIC ARTICLES IN RESPECTIVE SCIENTIFIC JOURNALS HAS BEEN HELD – Andijan State Medical Institute
ROUND-TABLE CONVERSATION DEDICATED TO METHODS OF PUBLISHING SCIENTIFIC ARTICLES IN RESPECTIVE SCIENTIFIC JOURNALS HAS BEEN HELD
16:46 14.02.2024
Today, on February 14, a roundtable discussion was held in Andijan State Medical Institute about the analysis of articles published in the Scopus database in 2023 and plans for 2024 with the participation of K. Salohiddinov, the vice-rector for scientific affairs and innovations.
Heads of departments, heads of scientific affairs, independent researchers, doctoral students took part there. U. Mirzaolimov, director of “Science web” LLC, spoke during the roundtable discussion. He gave information about reliable publication of articles in “Scopus” and journals included in its database.
The requirements for the articles published in these journals were mentioned, recommendations to professors and teachers who are going to publish their work in these journals were given. In addition, clarification work was carried out on how not to be deceived by fake companies offering the services of publishing articles.