O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI VA NOMLI DAVLAT STIPENDIYALARIGA HUJJATLAR QABUL QILISH BOSHLANDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI VA NOMLI DAVLAT STIPENDIYALARIGA HUJJATLAR QABUL QILISH BOSHLANDI
13:34 03.06.2023
Institut iqtidorli magistr va bakalavr talabalari uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Nomli davlat stipendiyalarga tanlov boshlanganligini maʼlum qiladi. Tanlovda ishtirok etmoqchi bo‘lgan iqtidorli talabalar quyidagi shartlar asosida tanlab olinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti stipendiyasiga:
Nomzodlar tadqiqotchilik faoliyatini muvaffaqiyatli amalga oshirayotgan va butun o‘qish davri davomida aʼlo baholarga o‘qigan va oxirgi o‘quv yili talabalari bo‘lishlari lozim. (magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha jami 22 ta, bakalavriat taʼlim yo‘nalishlari bo‘yicha har bir oliy taʼlim muassasasi uchun bittadan kvota belgilab berilgan.)
Nomli davlat stipendiyalari uchun:
Barcha fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari “aʼlo” (ko‘pi bilan 25 foizi “yaxshi”) bo‘lgan hamda ijodiy ishda qatnashadigan bakalavriat taʼlim yo‘nalishida o‘qiyotgan oxirgi ikki kurs (keyingi o‘rinlarda — yuqori kurs) talabalari bo‘lishi lozim.
Magistratura.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyalarini tayinlash uchun quyidagi mezonlarni bajarish belgilanadi:
– umumtaʼlim tayyorgarligini ilmiy-tadqiqot (ijodiy ishlar) ishlari bilan uyg‘unlashtirish;
– yo‘nalishlar bo‘yicha konferensiya (tanlov)larda qatnashish;
– kamida ikkita eʼlon qilingan ishlar (asarlar)ning mavjudligi;
– tillarni — davlat tilini va bitta xorijiy chet tilni bilish (Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari davlat tillaridan tashqari), magistraturadagi mutaxassislik xorijiy til bo‘lgan taqdirda esa qo‘shimcha ravishda yana bitta xorijiy tilni bilish talab qilinadi;
– O‘zbekiston tarixini bilish.
– Tillarni, axborot texnologiyalarini, O‘zbekiston tarixini bilish bo‘yicha talab darajalarini O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi belgilaydi.
Bakalavriat.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va nomli davlat stipendiyalari tanlovlarida ishtirok etuvchi nomzodlarga quyidagi talablar belgilanadi:
1. a) nomli davlat stipendiyalari uchun:
– aʼlo o‘qish va ilmiy (ijodiy) ishlarda ishtirok etish;
– O‘zbekiston tarixini bilish;
– tillarni — davlat tilini va bitta xorijiy (Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari davlat tillaridan tashqari) tilni bilish, bakalavriatdagi taʼlim yo‘nalishi xorijiy til hisoblangan alohida hollarda qo‘shimcha ravishda yana bitta xorijiy tilni bilish. Bunda, talabgorlar ushbu tillar bo‘yicha o‘z bilimlari darajasini aniqlash uchun o‘qish joyidagi til kafedralarida maxsus suhbatdan o‘tadilar;
1. B) O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti davlat stipendiyasi uchun mazkur bandning “a” kichik bandida belgilangan talablarga qo‘shimcha ravishda o‘qiyotgan bakalavriat taʼlim yo‘nalishiga mos mavzuda kamida ikkita eʼlon qilingan ishlar (maqola, tezis yoki asarlar)ning mavjudligi talab etiladi.
Maʼlumotlar yig‘ma jildga solingan xolda arizalari bilan 22.06.2023 yil kunga qadar institut Ilmiy bo‘limiga Sh.Y.Bustanov yoki +998999052550 Telegram raqamiga yuborishingiz so‘raladi.

ACCEPTANCE OF DOCUMENTS FOR THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN PRESIDENT’S STATE SCHOLARSHIPS HAS STARTED – Andijan State Medical Institute
ACCEPTANCE OF DOCUMENTS FOR THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN PRESIDENT’S STATE SCHOLARSHIPS HAS STARTED
13:34 03.06.2023
The institute announces that the contest for the Republic of Uzbekistan President’s State scholarships for talented master’s and bachelor’s students has begun. Talented students who want to participate in the competition will be selected based on the following conditions.
Scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan:
Candidates must be the last academic year students who are successfully carrying out research activities and have studied with excellent grades during the entire period of education. (for Master’s totally 22 scholarships, for Bachelor’s degree – one for each higher education institution)
For Named State Scholarships:
Students are intended to be of the last two years (hereafter referred to as senior courses) of undergraduate studies with “excellent” (maximum 25% “good”) academic performance in all subjects participating in creative work.
Master’s degree:
The following criteria must meet the requirements for the appointment of state scholarships of the President of the Republic of Uzbekistan:
– harmonized general academic education with scientific research (creative works);
– participation in conferences (competitions) according to directions;
– existence of at least two published works;
– knowledge of languages – the state language and one foreign language (except for the state languages of the Commonwealth of Independent States), and in the case of a master’s degree specialization in a foreign language, knowledge of one more foreign language is required;
– To know the history of Uzbekistan.
– The Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan determines the level of requirements for knowledge of languages, information technologies, and the history of Uzbekistan.
Bachelor’s degree:
The following requirements are to be intendent for candidates participating in the contests of state scholarships named after the President of the Republic of Uzbekistan:
a) for state scholarships:
– excellent academic study and participation in scientific (creative) work;
– To know the history of Uzbekistan;
– knowledge of languages – the state language and one foreign language (except for the state languages of the Commonwealth of Independent States), and in special cases where the field of study at the bachelor’s degree is considered a foreign language, in addition, one more foreign language. In this case, applicants pass a special interview in the language departments of the place of study to determine the level of their knowledge of these languages;
b) For state scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan, in addition to the requirements specified in sub-paragraph “a” of this paragraph, at least two published works (articles, theses or works) are required on the topic corresponding to the bachelor’s field of study.
You are asked to send the applications to the Scientific Department of the institute to Sh.Y. Bustanov or +998999052550 Telegram number up to 06.22.2023.