O‘ZBEKISTONNING AQSHdagi ELCHISI BILAN MUHIM TAKLIFLAR MUHOKAMA QILINDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
O‘ZBEKISTONNING AQSHdagi ELCHISI BILAN MUHIM TAKLIFLAR MUHOKAMA QILINDI
23:46 20.08.2024
Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimovning navbatdagi uchrashuvi AQSh dagi O‘zbekiston elchixonasida O‘zbekistonning AQSHdagi elchisi Furqat Ahmedovich Siddiqov bilan bo’ldi.
Suhbatda elchi mamlakatimizda yuqori salohiyatli kadrlar ko‘pligi, ayniqsa, tibbiyot sohasini rivojlantirishga Davlatimiz rahbari alohida e’tibor qaratayotganligini e’tirof etdi. Mutaxassislarning xalqaro miqyosda tajriba almashishlari esa soha rivojiga munosib xissa qo‘shishlariga xizmat qilishini ta’kidladi.
Institut rektori amerikalik professorlarni mamlakatimizga jalb etib, xalqaro forumlarda ishtirok etishlarini ta’minlashda qo‘llab-quvvatlayotgani uchun elchiga minnatdorchilik bildirdi.
Suhbat davomida Andijon davlat tibbiyot instituti va AQShning nufuzli oliy ta’lim muassasalari hamda klinikalari bilan hamkorlik, malaka oshirish, akademik almashinuv, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, xalqaro grantlarni jalb qilish borasida fikr almashildi.
Mamlakatning yetakchi kompaniyalaridan institutning o‘quv binosi va klinikasiga zamonaviy tibbiyot asbob-uskunalarini jalb etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Tomonlar ushbu takliflar yuzasidan mavjud rejalarni amalga oshirishga kelishib oldi.

Another meeting of the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov took place at the Embassy of Uzbekistan in the USA with the Ambassador of Uzbekistan to the USA Furkat Akhmedovich Siddikov.
During the interview, the ambassador acknowledged that our country has many highly potential personnel, and that the head of state pays special attention to the development of the medical sphere. He noted that the international exchange of experience of specialists will contribute to the development of this sphere.
The rector of the institute thanked the ambassador for his support in attracting American professors to our country and ensuring their participation in international forums.
During the conversation, an exchange of views took place on cooperation of Andijan State Medical Institute with prestigious higher educational institutions and clinics in the USA, training, academic exchange, the creation of joint educational programs, and attraction of international grants.
The possibilities of bringing modern medical equipment from the country’s leading companies to the educational building and clinic of the institute were considered. The parties agreed to implement existing plans for these proposals.