Bugun, 18-oktabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti, Koreya milliy transport universiteti va Koreya Tadqiqot fondi o‘rtasida institutda yangi ochilgan Parameditsina fakulteti haqida rektor, prorektor, dekanlar ishtirokida onlayn muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralarda institut rektori M.Madazimov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor K.Salohiddinov, Koreya milliy transport universiteti Parameditsina fakulteti dekani professor Dong Min Shin, Koreya Tadqiqot fondi tomonidan 2 nafar mutaxasis va Parameditsina fakulteti professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Onlayn muloqot davomida Parameditsina fakultetiga qabul qilingan talabalar o‘qishni bitirgandan so‘ng qaysi yo‘nalishlarda ishlay olishi va ish joylari haqida ma’lumotlar berildi. Bundan tashqari hozirda o‘qitiladigan fanlar va ta’lim beradigan professorlar bilan ham tanishtirib o‘tildi.
Shuningdek, talabalar foydalanadigan Koreya standardi asosida ishlangan kitoblar tarjimasi, ularni yetkazib berish masalalarida ham muhokamalar o‘tkazildi va endilikda amalga oshiriladigan rejalar belgilab olindi.

THE FACULTY OF PARAMEDICINE, ITS ACTIVITY AND FUTURE PLANS WERE DISCUSSED AT ONLINE CONVERSATION – Andijan State Medical Institute
THE FACULTY OF PARAMEDICINE, ITS ACTIVITY AND FUTURE PLANS WERE DISCUSSED AT ONLINE CONVERSATION
17:05 18.10.2023
Today, on October 18, online discussions were held between Andijan State Medical Institute, Korea National Transport University and the Korea Research Foundation about the newly opened Faculty of Paramedicine in our institute with the participation of the rector, vice-rector and deans.
M. Madazimov, the rector of the institute, K. Salohiddinov, vice-rector for scientific affairs and innovations, professor Dong Min Shin, dean of the Faculty of Paramedicine of Korean National Transport University, two experts from Korean Research Foundation and professors of the Faculty of Paramedicine took part in the talks.
During the online dialogue, the students admitted to the Faculty of Paramedicine were given information about the fields and jobs they can work after graduation. In addition, they were introduced to the currently taught subjects and teaching professors.
Also, discussions were held on the issues of translation and delivery of books made on the basis of the Korean standard which should be used by students as well as plans to be implemented were determined.