PAXTAOBODDA TIBBIY-KOʻRIK OʻTKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
Andijon davlat tibbiyot institutining professor-oʻqituvchilari talabalarga dars berish barobarida malakali shifokor sifatida aholiga sifatli tibbiy xizmat koʻrsatmoqdalar. Ularning eng chekka xududlarda olib borayotgan chuqurlashtirilgan tibbiy-koʻrik tadbirlari fuqarolarimizning uzogʻini yaqin qilmoqda. Navbatdagi tadbir Paxtaobod tumani Uygʻur MFYdagi 2-son kasb-hunar maktabida tashkil etildi. Unda institutning 16 nafar malakali mutaxassislari 314 nafar mahalla aholisini chuqurlashtirilgan tibbiy-koʻrikdan oʻtkazdilar va kerakli maslahatlar berdilar. Tekshiruv davomida sogʻligida muammosi boʻlgan 9 nafar fuqaroga viloyat davolash muassasalariga va 14 nafariga tuman tibbiyot birlashmasiga davolanish uchun yoʻllanmalar berildi. Uyida koʻrishga muxtoj boʻlgan 5 nafar bemorlarga joylarida tibbiy xizmat koʻrsatildi.
Shuningdek, tadbir davomida oftalmologik xizmatni malakali amalga oshirish maqsadida viloyat koʻz kasalliklari dispanserining koʻchma “Mobil oftolmologik klinika” avtobusi va koʻchma rentgen avtomashinasida klinik tekshiruvlar amalga oshirildi.

A MEDICAL EXAMINATION WAS HELD IN PAKHTAABAD
Professors and teachers of the Andijan State Medical Institute, in addition to teaching students, they provide quality medical services to the population as qualified medical personnel. Their comprehensive medical examinations in the most remote areas help our citizens to close the distance and get medical assistance. The next examination was organized at the Vocational School No. 2 in the Uygur MCG of Pakhtaabad district. During the event, 16 qualified specialists of the institute conducted an in-depth medical examination of 314 residents and provided the necessary advice. During theexamination, 9 people with health problems were referred to the regional medical institutions and 14 to the district medical association. Five patients who needed to be examined at home were treated on the spot.
In addition, clinical examinations were carried out on the “Mobile Ophthalmological Clinic” bus and portable X-ray machine of the regional ophthalmological dispensary in order to provide qualified ophthalmological services.