Bugun, 2-dekabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida «Xalqaro nogironlarni himoya qilish kuni» munosabati bilan Izboskan tumanida joylashgan Chuama ayollar muruvvat uyida istiqomat qiluvchi ayol-qizlarning ijodiy ko‘rgazmasi va ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo’lib o’tdi.
Dastlab, institut rektori M.Madazimov boshchiligida tadbir qatnashchilari, xorijlik mutaxassislar ham ushbu ko‘rgazmadan joy olgan gullar, qo‘g‘irchoqlar, to‘qimachilik namunalari bilan tanishdi. Bundan qizlarning nafaqat qo‘l mehnati yordamida tayyorlagan ijodiy ishlari balki, Mohinurning oyoqlari yordamida chizgan rasmlari ham joy oldi.
Ko‘rgazmadan so‘ng, “Qalblar tutashib, mehrga to‘lar” shiori ostida tadbir o‘tkazildi. Tadbirni O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor B.Abdullajonov kirish so‘zi bilan ochib berdi va ijodiy ishlarning “yaratuvchilari” bo‘lgan ayol-qizlarning qobiliyatlarini alohida e’tirof etdi. Shuningdek, ularga institut rahbariyatining tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Tadbirning badiiy qismida muruvvat uyi ayol-qizlaridan tarkib topgan “Shukrona” jamoasi va institutning iqtidorli talabalari tomonidan kuy-qo‘shiq va raqslar mahorat bilan ijro etildi. Barcha qatnashchilar ko‘tarinki kayfiyatda davraga qo‘shildi.
Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi, institut Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova qizlarning iste’dodi va qobiliyati bundanda rivojlanishi hamda bugungi ko‘rgazma kelgusida yanada keng miqyosda o‘tkazilishiga tilak bildirdi.
Chuama ayollar muruvvat uyi direktori M.Toshtemirova bu kabi e’tibor va g‘amxo‘rlikdan minnatdorligini, qizlarning yuzidagi quvonchga sabab bo‘lgani uchun institut ma’muriyati va tashkilotchilarga minnatdorchilik izhor etdi.

Today, on December 2, a creative exhibition and a spiritual and educational event of women and girls living in the Chuama Women’s Charity House located in the Izboskan district has been held in Andijan State Medical Institute in connection with the “International Day for the Protection of Disabled Persons”.
At the beginning, the participants of the event and foreign experts under the leadership of the rector of our institute M. Madazimov got acquainted with the flowers, dolls, textile samples from this exhibition. It included not only the creative works of the girls, but also the pictures drawn by Mohinur with his feet.
Then an event was held under the slogan “Hearts are connected and full of love”. The event was opened by B. Abdullajonov, vice-rector for academic affairs with his introduction speech, abilities of women and girls who were “creators” of nice works have been specially recognized. They were also presented with a letter of thanks and souvenirs from the management of our Institute.
Songs and dances were skillfully performed in the artistic part of the event by “Shukrona” team consisting of women and girls of the charity house and the talented students of our Institute. All the participants joined the circle in high spirits.
G. Kholmatova, rector’s adviser on women’s issues, chairwoman of the Institute’s women’s advisory council wished that the talent and ability of the girls would continue to develop and that today’s exhibition would be held on a larger scale in the future.
M. Toshtemirova, the director of the Chuama women’s charity house, expressed her gratitude to the administration and organizers of the institute for such attention and care, for the joy on the faces of the girls.