QO‘SHIMCHA KLINIK AMALIYOT MARKAZI LOYIHASINI AMALGA OSHIRILISHI REJALASHTIRILMOQDA
Andijon davlat tibbiyot institutining yana bir yangi 400 o‘ringa mo‘ljallangan qo‘shimcha klinik amaliyot markazi loyihasini amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 25-noyabrdagi 713-son qarori 14-bandiga asosan hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Yangi Andijon» shaharchasini barpo etish va Andijon viloyatida tadbirkorlikni yanada qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Qaroriga muvofiq Andijon davlat tibbiyot institutining o‘quv binolarini yanada kengaytirish maqsadida yana bir yangi loyihaga start berilmoqda.
Bugun Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov mazkur loyiha mutaxassislari bilan uchrashdi. Unda institutning 400 o‘ringa mo‘ljallangan qo‘shimcha klinik amaliyot markazi (travmatologiya, akusher-ginekologiya, bolalar jarrohligi, pediatriya bo‘limlari)ni zamon talablariga mos ravishda qurish borasida fikr-mulohazalar, takliflar bildirildi.

A NEW PROJECT FOR THE ESTABLISHMENT OF ADDITIONAL CLINICAL PRACTICE CENTER IS BEING PLANNED A NEW PROJECT FOR THE ESTABLISHMENT OF ADDITIONAL CLINICAL PRAC – Andijan State Medical Institute
A NEW PROJECT FOR THE ESTABLISHMENT OF ADDITIONAL CLINICAL PRACTICE CENTER IS BEING PLANNED A NEW PROJECT FOR THE ESTABLISHMENT OF ADDITIONAL CLINICAL PRAC
14:34 31.10.2024
Andijan State Medical Institute is set to implement a new project for an additional clinical practice center designed for 400 beds. This initiative is in accordance with paragraph 14 of the Resolution No. 713 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated November 25, 2021, as well as the Presidential Resolution on “Building a New Andijan” and measures to further support entrepreneurship in the Andijan region.
Today, the rector of Andijan State Medical Institute, M. Madazimov, met with specialists involved in this project. During the meeting, discussions and suggestions were made regarding the construction of the additional clinical practice center (including departments for traumatology, obstetrics and gynecology, pediatric surgery, and pediatrics) in line with modern requirements.