Ma’lumki, Oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishi talabalari oʻrtasida «Yangi Oʻzbekistonni oʻzimiz, oʻz qoʻllarimiz bilan bunyod etamiz!» shiori ostida respublika esselar tanlovi oʻtkazilmoqda.
Joriy yilning 18-may kuni Andijon davlat universitetida mazkur tanlovning hududiy bosqichi boʻlib oʻtdi va unda viloyatimizdagi 6 ta oliy ta’lim muassasalarining universitet (institut) bosqichida g’olib bo’lgan 18 nafar talaba-yoshlari ishtirok etdi.
Ular tanlov nizomiga muvofiq «Yangi O’zbekiston mening tasavvurimda» mavzusida esse bo’yicha ijodiy mahoratlarini namoyish etdilar.
Tanlovni Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi huzuridagi ma’naviyat va ma’rifat markazi, O’zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasining Andijon viloyat bo’limi, O’zbekiston jurnalistlar ijodiy uyushmasi hamda O’zbekiston yozuvchilar uyushmasi viloyat bo’limining mutaxassislari kuzatib, adolatli baholab bordilar.
Bugun tanlov g’oliblarini taqdirlash marosimi bo’lib o’tdi. Yakuniy natijalarga ko’ra, Andijon davlat tibbiyot instituti Pediatriya fakultetining 2-bosqich talabasi Shahrizoda Yo’ldasheva faxrli 1-o’rinni egalladi. Andijon davlat universitetining Pedagogika instituti O‘zbek tili va adabiyoti yo‘nalishi talabasi Mavzunaxon Muhammadjonova 2-o’rinni, Andijon davlat universiteti Fizika yo‘nalishining talabasi Zarinaxon Zokirova esa 3-o’rinni qo’lga kiritdi. G’oliblar tashkilotchilarning diplom hamda qimmatbaho sovg’alari bilan taqdirlandi.
Shuningdek, tanlovning mazkur bosqichida ishtirok etgan talabalar hamda ularning ustozlari ham munosib mukofotlandi.

It is known that among undergraduate students of higher educational institutions there is a Republican essay contest under the motto “Let’s build a new Uzbekistan ourselves, with our own hands!”
On May 18, 2022, Andijan State University hosted the regional stage of the competition, which was attended by 18 students who won the institute stage of 6 higher educational institutions of the region. Specialists from the Center for Spirituality and Education under Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, the regional branch of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan in Andijan, the Creative Union of Journalists of Uzbekistan and the regional branch of the Union of Writers of Uzbekistan observed. and gave a fair assessment.
The award ceremony took place today. According to the final results, Shahrizoda Yuldasheva, a second-year student of the Pediatric Faculty of Andijan State Medical Institute, took the honorary 1st place. Mavzunahon Muhammadjanova, a student of Uzbek language and literature faculty of Andijan State University, took the 2nd place, and Zarinakhon Zokirova, a student of Physics faculty at Andijan State University, took the 3rd place. The winners were awarded with diplomas and valuable gifts from the organizers.