Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov, fakultetlar dekan o‘rinbosarlari, talabalar ishtirok etdi.
Tadbir davomida so‘z olganlar tomonidan OITS (orttirilgan immunitet tanqisligi sindromi) kelib chiqishi, yuqish yo‘llari va undan himoyalanishda nimalarga e’tibor berish zarurligi haqida ma’lumotlar berildi.
Viloyat OITS ga qarshi kurash markazi mutaxassisi J.Mamadaliyeva mazkur kasallikka qarshi kurash bo‘yicha respublikada amalga oshirilayotgan ishlar haqida aytib o‘tdi.
Uchrashuv davomida talaba-yoshlar yuqorida ta’kidlangan mavzular yuzasidan o‘zlarining fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdilar. Tadbirdan so‘ng, talabalar anonim tarzda tezkor ekspres test topshirdi.

Today, on November 28, a roundtable discussion was held in Andijan State Medical Institute, on the occasion of December 1 – World AIDS Day under the slogan ” Together towards a healthy life” with the participation of specialists of the regional AIDS center.
The meeting was attended by S. Salohiddinov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational work, deans’ assistants of the faculties and students.
During the event, the speakers gave information about the origin of AIDS (acquired immune deficiency syndrome), ways of transmission and measures to protect against it.
J. Mamadaliyeva, an expert of the regional center for the fight against AIDS, told about the work being done in the republic to fight against this disease.
During the meeting, students expressed their opinions on the above-mentioned topics. After the event, students took a quick express test anonymously.