O’zbekiston Milliy olimpiya huzuridagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi ishchi guruhi Andijon davlat tibbiyot institutida bo’ldi va har ikki muassasa o’rtasida kelgusidagi amaliy hamkorlik istiqbollari haqida uchrashuv o’tkazildi. Dastavval ishchi guruhni institut rektori M.Madazimov hamda O’quv ishlari bo’yicha prorektor B.Abdullajonov kutib oldi va ularga Simulyatsiya va Inkubatsiya va akseliratsiya markazlari faoliyati haqida ma’lumotlar berildi.
Ma’lumot uchun aytish joizki, Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi bosh direktori Kamolxon Sirojitdinov boshchiligidagi markaz ishchi guruhining institutimizga tashrifidan ko’zlangan maqsad Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikromovning viloyatlardagi sport tibbiyoti imkoniyatlarini o’rganish va respublikaning turli burchaklarida RSTIAM filiallarini tashkil etish imkoniyatlarini o’rganish bo’ldi.
Uchrashuv davomida markaz vakillari tomonidan talabalar, magistrlar va klinik ordinatorlar ishtirokida anjuman o’tkazilib, RSTIAM sport tibbiyotini rivojlantirish va muassasa o’quvchilarini ayni shu sohada yuqori malakali ta’lim olishiga amaliy yordam berishga tayyorligi bildirildi. Ilmiy ishlar bo’yicha direktor o’rinbosari, professor Iskandar Mavlonov esa talabalarga markazda amalga oshirilgan ilmiy izlanish va tadqiqotlar bo’yicha batafsil ma’lumot berib o’tdi.
Yig’ilish yakunlangach, har ikki muassasa rahbarlari Andijon RSTIAMning vodiydagi filialini ochish uchun qulay joy ekanligi, mutaxassislar bazasining mavjudligi, qolaversa vodiyning qolgan burchaklaridan ham sportchilar kelib, tibbiy tekshiruvdan o’tishlari uchun qulay joylashganligi aytildi.

The working group of the Republican Scientific and Practical Center for Sports Medicine at the National Olympics of Uzbekistan visited Andijan State Medical Institute and a meeting was held between the two institutions on the prospects for further practical cooperation. First, the working group was welcomed by the rector of the institute M.Madazimov and the vice-rector for educational work B.Abdullajonov, and information was provided on the activities of the Simulation Incubation and Acceleration Centers.
For information, it should be said that the purpose of the visit of the Center working group, headed by the General Director of the Republican Center for Sports Medicine Kamolkhon Sirojitdinov, is to study the possibilities of sports medicine in the regions and create RSPCSM branches in different parts of the republic, as conceived by the Minister of Sports Development Adkham Ikramov.
During the meeting, representatives of the Center held a conference with the participation of students, Master-students and clinical residents, and expressed their readiness to provide practical support for the development of sports medicine and the students of the institution to receive a quality education. Deputy Director for Research, Professor Iskandar Mavlyanov told the students in detail about the scientific research conducted at the Center.
After the meeting, the heads of both institutions said that Andijan is a convenient place to open a branch of RSPCSM in the valley, that there is a base of specialists here, and that this is a convenient place for athletes from other parts of the valley to undergo medical examination.