Ilmiy kengashlar zalida institut Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo’limi, Xotin-qizlar masalalari bo’yicha kengashi hamda ARM hamkorligida talabalar o‘rtasida kitob madaniyatini oshirish, ilmga, adabiyotga mehr uyg‘otish maqsadida Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori, akusherlik-ginekalogiya mutaxassisligi magistranti Mehrinoz Komilova bilan ijodiy kecha o‘tkazildi.
Dastavval ARMga keltirilgan yangi adabiyotlar ko’rgazmasi bilan boshlangan tadbirni Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor M. Botirov ochib berdi va shoira Zulfiya Isroilovaning hayoti, ijodiy faoliyati to‘g‘risida ma’lumotlar berib o‘tdi. Shuningdek, shoiraning she’rlaridan o‘qib, davraga o‘zgacha ruh olib kirdi.
Tadbir davomida institut Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha kengash raisi M. Jo‘rayeva ham Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga sazovor bo‘lish har bir qizning imkoniyati ekanligi, unga xujjat topshirish bo‘yicha o‘z ko‘rsatmalarini berdi.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori Mehrinoz Komilova ham ilmiy izlanishlari, o‘qish va ishda faolliklari to‘g‘risida to‘lqinlanib so‘zlab berdi. Bu borada ustozlari qatori ota-onasining ham xissasi yuqori ekanligini alohida ta’kidlab o‘tdi. Mehrinozning onasi Ra’no Hayitboyeva ham mana shunday oqila, talabchan, ilg‘or qiz o‘stirganligi bilan g‘ururlanishini izhor etdi.
Tadbirning badiiy va ijodiy qismi avj pallasiga yetdi. Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor M. Botirov boshchiligida Zulfiyaxonim ijodiga oid mushoira tashkil etildi. ARM kutubxonachisi Yo. Iminova, Stomatologiya fakultetining 2-bosqich talabasi M. Umarxo‘jayeva va boshqa bir qator talaba qizlarimiz tomonidan o‘tli she’rlar o‘qildi.

A creative evening with the winner of the State Prize named after Zulfiya, Master of Obstetrics and Gynecology Mekhrinoz Kamilova was held at the conference hall of ASMI in order to promote book culture among students, to inspire love for science and literature. The event was opened by the pro-rector on Youth Affairs M. Botirov, who spoke about the life and work of the poetess Zulfiya Israilova. He also brought a special spirit to the circle by reading the poems of the poet.
During the event, the chairwoman of the Women’s Council of the Institute M. Juraeva also instructed that every girl has the opportunity to win the State Prize named after Zulfiya, and instructed her to apply.
Mekhrinoz Kamilova, winner of the Zulfiya State Prize, also spoke enthusiastically about her research, study and work. She noted that the contribution of parents, as well as teachers is high. Mekhrinoz’s mother Rano Hayitbaeva, said she was proud to have raised such a smart, demanding and progressive girl.
The artistic and creative part of the event was so excited. Under the leadership of the pro-rector on Youth Affairs M. Botirov, a poetry reading on the works of Zulfiyakhanum was organized. IRC Librarian Yo. Iminova, M. Umarkhojaeva, a second-year student of the Faculty of Dentistry, and a number of other female students recited poems.