Qirg‘izistonning Bishkek shahrida joylashgan Qirg‘iz–Rossiya Slavyan universiteti (B.N. Yelsin nomidagi KRSU) tibbiyot fakultetida joriy yilning 20–22-noyabr kunlari IV Ochiq talabalarning Pirogov forumi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli anjuman Qirg‘iziston qahramonlari, mashhur jarrohlar, akademik M.M.Mamakeyev va prof. E.X.Akramov xotirasiga bag‘ishlanib, uning doirasida “Klinik anatomiya – shifokor kasbiy faoliyatining asosi” mavzusida III xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya hamda klinik anatomiya va jarrohlik ko‘nikmalari bo‘yicha III xalqaro talabalik olimpiadasi tashkil etildi.
Mazkur forumda Andijon davlat tibbiyot instituti Anatomiya va klinik anatomiya kafedrasi mudiri professor Z.Kaxarov boshchiligida olib borilgan talabalar jamoasi ham munosib ishtirok etdi. Klinik anatomiya va jarrohlik amaliy ko‘nikmalari bo‘yicha o‘tkazilgan guruhlararo bellashuvda ADTI jamoasi yuqori nazariy bilim va puxta amaliy ko‘nikmalarni namoyish etib, guruhlar o‘rtasidagi musobaqada 1-o‘rinni egalladi.
Forum doirasida ADTI Anatomiya va klinik anatomiya kafedrasining 3 nafar talabasi ilmiy taqdimotlar o‘tkazib, o‘z ilmiy ishlarining natijalarini xalqaro auditoriyaga havola etdi. Ular tomonidan tayyorlangan ma’ruzalar klinik anatomiya, jarrohlik amaliyoti va talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirishga qaratilgani bilan e’tiborni tortdi.
Talabalarimiz jarrohlik choklarini qo‘yish, desmurgiya, shoshilinch yordam ko‘rsatish, jarrohlik asbob-uskunalar bilan ishlash kabi bir qator amaliy bosqichlarda ham yuqori natijalarni qo‘lga kiritib, hakamlar hay’ati tomonidan munosib baholandi. Ushbu muvaffaqiyat ADTIning xalqaro ilmiy-ta’lim maydonidagi nufuzini yanada oshirishi bilan birga, Anatomiya va klinik anatomiya kafedrasida olib borilayotgan ilmiy-uslubiy ishlar samaradorligini ham yaqqol namoyon etadi.
Bu g‘alaba institut rahbariyati, professor-o‘qituvchilar hamda barcha talaba-yoshlar uchun katta faxr bo‘lib, kelgusida xalqaro miqyosdagi bunday ilmiy forum va olimpiadalarda yanada faol ishtirok etish uchun kuchli turtki bo‘lib xizmat qiladi.

STUDENTS OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE TOOK THE FIRST PLACE AT THE INTERNATIONAL PIROGOV FORUM – Andijan State Medical Institute
STUDENTS OF ANDIJAN STATE MEDICAL INSTITUTE TOOK THE FIRST PLACE AT THE INTERNATIONAL PIROGOV FORUM
15:31 22.11.2025
From November 20 to 22 of this year, the Fourth Open Students’ Pirogov Forum was held at the Kirghiz-Russian Slavonic University in Bishkek, named after Boris Yeltsin (KRSU). This prestigious event was dedicated to the memory of the heroes of Kyrgyzstan, famous surgeons, academician M.M. Mamakeyev and Professor E.H. Akramov. Within its framework, an international scientific-practical conference on the topic “Clinical anatomy as a basis for medical professional activity,” as well as the third International Student Olympiad in clinical anatomy and surgical skills were organized.
A team from Andijan State Medical Institute (ASMI), led by Professor Z. Kakharov, head of the Department of Anatomy and Clinical Anatomy, also participated actively in these events. During the competition among groups, the ASMI team demonstrated high theoretical knowledge and solid practical skills, and took the honourable first place.
Within the framework of the forum, three students from the department presented their research papers, sharing the results of their scientific work with international audience. Their presentations focused on clinical anatomy, surgical practice, and the development of student research activities, attracting significant attention.
The students excelled not only in theory but also in various practical stages such as placing sutures, desmography, providing emergency care, and working with surgical instruments. These achievements received high praise from the jury members. This success enhances the reputation of ASMI in the international educational and scientific arena while highlighting the effectiveness of ongoing methodological efforts within the Department of Anatomy and Clinical Anatomy.
This victory is a source of great pride for the institute’s administration, faculty members, and all students, serving as strong motivation for more active participation in future international forums and competitions.