TEXNIKUM BITIRUVCHILARINI OTM ga QABUL QILISH BO‘YICHA IMTIHON O‘TKAZILMOQDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
TEXNIKUM BITIRUVCHILARINI OTM ga QABUL QILISH BO‘YICHA IMTIHON O‘TKAZILMOQDA
13:59 20.08.2024
Bugun, 20-avgust kuni Andijon davlat tibbiyot institutida Vazirlar Mahkamasining “Texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni OTMlarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi 17-son qaroriga muvofiq texnikumlarni muvaffaqiyatli tamomlagan bitiruvchilarni 2024/2025-o‘quv yili uchun institutning bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga suhbat asosida o‘qishga qabul qilish jarayoni bo‘lib o‘tmoqda.
Jarayonlar avvalida O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor B.Abdullajonov qabul komissiyasi a’zolari va suhbat o‘tkazadigan ustozlar bilan jarayonlarni adolatli va shaffof tarzda tashkil etish yuzasidan suhbat o‘tkazdi.
Unda imtihon o‘tkazish tartibi, belgilangan me’yorlar batafsil tushuntirildi.
Imtihon jarayonlari korrupsiyadan xoli, shaffof va adolatli olib borilishini taʼminlash maqsadida institutning Korrupsiyaga qarshi kurashish va Komplayens nazorat tizimini boshqarish bo‘limi mas’ullari tomonidan kuzatib borilmoqda.

INTERVIEW IS HELD FOR ADMISSION GRADUATES OF TECHNICAL SCHOOLS TO HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS – Andijan State Medical Institute
INTERVIEW IS HELD FOR ADMISSION GRADUATES OF TECHNICAL SCHOOLS TO HIGHER EDUCATIONAL INSTITUTIONS
13:59 20.08.2024
Today, August 20, in Andijan State Medical Institute, in accordance with the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 17 “On the procedure for admitting graduates who successfully completed technical schools to bachelor’s programs of higher educational institutions based on interview”, the process of admitting graduates who successfully completed technical schools to the institute’s bachelor’s courses based on interview for the 2024-2025 academic year is being conducted.
At the beginning of the procedures, Vice-Rector for Academic Affairs B. Abdullajonov held a conversation with the members of the Admissions Committee and the teachers who conducted the interview regarding the organization of procedures on a fair and transparent basis.
The procedure for conducting the examination was explained in detail and standards were established.
In order to ensure that the examination process is free from corruption, transparent and fair, it is monitored by the staff of the Institute’s Anti-Corruption and Compliance Control System Management Department.