Bugun, Andijon davlat tibbiyot institutida “Tibbiyotda simulyatsion taʼlimni tashkil etish va uning istiqbollari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya va mahorat darslari o’tkazildi.
Dastavval, anjumanning Plenar kengashi boʻlib oʻtdi. Unda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor K.Salohiddinov institut rektorining tabrik soʻzini oʻqib eshittirdi. Shuningdek, ROSOMED ijrochi direktori, prezidiumi boshqaruvi raisi A.Kolsh, “Koorporativ tibbiyot markazi” kompaniyalar guruhi bosh direktori S.Antipov ham oʻz tabrik soʻzlari bilan ishtirok etdilar.
Plenar kengash davomida soha mutaxassislari tomonidan 6 ta maʼruza tinglovchilarga taqdim etildi. Shundan so’ng, konferensiya 2 ta seksiyaga bo’lingan holda davom etdi. 1-seksiyada Rossiya, Qozog’iston kabi davlatlardan hamda mamlakatimizning qator viloyatlaridan kelgan mutaxassislar o’z ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Konferensiya ishtirokchilariga: “Simulyatsiya markazini boshqarish. Simulyatsiya oʻquv dasturini ishlab chiqishga yondashuvlar. Fundamental tibbiyot fakulteti tajribasi”, “Taʼlim tizimida davlat-xususiy sherikchiligi: qoʻshma taʼlim dasturlari”, “Tezkor va shoshilinch tibbiy yordamda zamonaviy texnologiyalar”, “Metaversda tibbiy taʼlim”, “Wetlab oʻquv operatsion xonasi simulyatsiya markazining tuzilmasi sifatida. Imkoniyatlari, zarurati va istiqboli”, “Shifokor amaliyotida bemor bilan muloqot: klinik tibbiyot sohasi va oʻquv fani sifatida”, “Zamonaviy sharoitda akusher-ginekolog shifokorlarni laparoskopiya boʻyicha oʻqitish tajribasi”, “Tibbiyotda simulyatsion taʼlim isbotlangan tibbiyot nuqtai nazaridan” kabi mavzulardagi ma’ruzalar online hamda offline tarzda yetkazildi.
2-seksiya avvalida Andijon davlat tibbiyot institutining iqtidorli talabalaridan tarkib topgan “Life support team” jamoasi tomonidan konferensiya ishtirokchilariga amaliy mashgʻulot taqdim etildi. Unda jamoa a’zolari favqulodda vaziyatlarda bemorlarga birinchi tez tibbiy yordam koʻrsatish usullarini amaliy mashqlar yordamida koʻrsatib berdilar.
Shundan so’ng, “Murakkab nafas yoʻllari vaziyatida zamonaviy harakat algoritmlari”, “Yurak-oʻpka reanimatsiyasida trenerlar treningi va oʻqituvchi oʻrnini bosuvchi texnologiyalar”, “Yurak oʻpka reanimatsisida xalqaro algoritmlar” kabi mavzulardagi ma’ruzalar tinglandi. Konferensiya soha mutaxassislari tomonidan oʻtkazilgan master klasslar bilan yakunlandi.

INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE ON “ORGANIZATION OF SIMULATION EDUCATION IN MEDICINE AND ITS PROSPECTS” – Andijan State Medical Institute
INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE ON “ORGANIZATION OF SIMULATION EDUCATION IN MEDICINE AND ITS PROSPECTS”
19:56 24.10.2022
Andijan State Medical Institute hosted an international scientific and practical conference and master classes on the topic “Organization of simulation education in medicine and its prospects”.
First, the Plenary Council of the conference was held. Vice-rector for scientific affairs and innovations K. Salohiddinov read the congratulatory speech of the rector of the institute. Also, the executive director of ROSOMED, the chairman of the board of the presidium A. Kolsh, the general director of the group of companies “Corporate Medical Center” S. Antipov also participated with their congratulatory speeches.
During the plenary council, 6 lectures were presented to the audience by experts. After that, the conference was divided into 2 sections. In the 1st section, experts from countries such as Russia, Kazakhstan and a number of regions of our country participated with their lectures.
Lectures on the following topics were delivered to the participants of the conference online and offline: “Simulation center management. Approaches to developing a simulation curriculum. Experience of the Faculty of Fundamental Medicine”, “Public-private partnership in the educational system: joint educational programs”, “Modern technologies in urgent and emergency medical care”, “Medical education in the Metaverse”, “Wetlab training operating room as a structure of the simulation center. Possibilities, necessity and perspective”, “Communication with the patient in the practice of a doctor: as a field of clinical medicine and an educational subject”, “Experience of training obstetrician-gynecologists on laparoscopy in modern conditions”, “Simulation education in medicine from the point of view of proven medicine”.
At the beginning of the 2nd session, the team “Life support team”, consisting of talented students of Andijan State Medical Institute, presented a practical session to the participants of the conference. The team members demonstrated the methods of providing first aid to patients in emergency situations. After that, lectures on topics such as “Modern algorithms of movement in the case of complex airways”, “Training of trainers in cardiopulmonary resuscitation and technologies replacing teachers”, “International algorithms in cardiopulmonary resuscitation” were listened. With the adoption of the resolution, the international scientific and practical conference on “Organization of simulation education in medicine and its prospects” was completed.