Andijon davlat tibbiyot institutining Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi tomonidan “Konsilium. Qandli diabet 2-turi bilan og‘rigan bemorlarda komorbid holatlar va insulinoterapiya aspektlari: nazariyadan amaliy yechimlarga” mavzusida xalqaro konferensiya tashkil qilindi.
“Hamkor” biznes konferensiya zalida bo‘lib o‘tgan konferensiyada vodiy endokrinologlari, Gospital terapiya va endokrinologiya kafedrasi xodimlari, magistrlar va ordinatorlar ishtirok etdilar.
Unga taklif qilingan mehmonlar Rossiya Federatsiyasi Endokrinologiya tibbiy tadqiqot markazi direktor o‘rinbosari, Diabetik to‘piq bo‘limi boshlig‘i, Tibbiyot fanlari doktori professor Galstyan Gagik Radikovich va Rossiya Federatsiyasi Sog‘liqni saqlash departamenti endokrinologi, tibbiyot fanlari nomzodi Demidov Nikolay Aleksandrovich o‘z ma’ruzalarini yig‘ilganlarga taqdim etdilar. Ular mavzu doirasidagi kasalliklarning havflilik darajasi, ularni oldini olish va davolashning zamonaviy usullari, ularga doir muammolar hamda yechimlar xususida batafsil ma’lumotlar berdilar.
Shu bilan birga konferensiya ishtirokchilarning mavzu doirasida bergan savollarga mutaxassislar tomonidan atroflicha javob berildi.

AN INTERNATIONAL CONFERENCE HAS BEEN HELD AT THE ANDIJAN STATE INSTITUTE
“Consilium” by the Department of Hospital Therapy and Endocrinology of Andijan State Medical Institute has been held. An international conference was organized on the topic of comorbid conditions and aspects of insulin therapy in patients with type 2 diabetes: from theory to practical solutions.
Endocrinologists from Fergana Valley, employees of the Department of Hospital Therapy and Endocrinology, Masters’ and clinical internship students and rectors took part in the conference which was held in the “Hamkor” business conference hall.
From the guests invited for the conference were Professor Galstyan Gagik Radikovich, Doctor of Medical Sciences, Deputy Director of the Medical Research Center of Endocrinology of Russian Federation, Head of the Diabetic Ankle Department and Candidate of Medical Sciences Demidov Nikolay Alexandrovich, Endocrinologist of the Department of Health of the Russian Federation, they delivered lectures to the audience. They gave detailed information about the level of danger of the diseases, modern methods of their prevention and treatment, problems and solutions related to them.
After that participants of the conference asked the questions which were answered by experts in details.