Navro‘z – yoshrish va yangilanish pallasi, o‘zbek xalqining milliy bayramlaridan biridir. Bugun, 17-mart kuni Andijon davlat tibbiyot institutida  21-mart – Navro‘z umumxalq bayramini ko‘tarinki ruh va yuksak saviyada o‘tkazish maqsadida “Har kuning Navro‘z bo‘lsin, jonajon O‘zbekistonim!” shiori ostida talabalar festivali bo‘lib o‘tdi.
Institutning talabalar turar joyida professor-o‘qituvchilar, ishchi xodimlar va talabalar ishtirokidagi bayram mehmonlarini iqtidorli talabalarimiz “Andijon polkasi” raqsi bilan kutib oldilar. San’atsevar talabalarimiz tomonidan raqs maromiga yetkazib ijro etildi.
Bayramni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib, yig‘ilganlarni Navro‘zi olam bilan tabrikladi va festivalni ochiq deb e’lon qildi.
Shundan so‘ng, bayramning badiiy qismi boshlanib, professor-o‘qituvchilar va talabalar tomonidan tayyorlanagan she’r, qo‘shiqlar ijro etdilar. Iqtidorli talaba-qizlarning ijrosidagi raqslar tadbirga o‘zgacha fayz bag‘ishladi. Fakultetlar o‘rtasida iqtidorli talabalar va boshqa yutuqlar jam bo‘lgan hamda qo‘l mehnatlari bo‘yicha yarmarka tashkil etildi. Badiiy qismdan joy olgan milliy liboslar namoyishida o‘zbek milliy liboslari qatorida xorijiy talabalar ham o‘z milliy liboslarini yig‘ilganlar e’tiboriga taqdim qildilar.
Festival doirasida “Assalom Navro‘z!” mavzusida chizilgan rasmlar tanlovi, talabalar turar joyining qavatlari o‘rtasida “Orasta qizlar” (pishiriq va pazandachilik) tanlovi, fakultetlar o‘rtasida osh musobaqasi, Sportning stol tenisi, shaxmat va shashka turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazildi.
Shuningdek, “Rektor kubogi” uchun talaba-yigitlar o‘rtasida “Mini futbol” musobaqasi, talaba-qizlar o‘rtasida esa “Voleybol” musobaqasi tashkil qilindi.  Milliy o‘yinlarimizdan esa yigitlar o‘rtasida: “Arqon tortish”, “tosh ko‘tarish”, “doiradan chiqar”, “Kuch sinashish” kabi, qizlar o‘rtasida esa “ Qiyiq tortish”, “ Arqonda saklash”, “Jamila, “To‘p tosh”, jamoalar ishtirokida “Oq terakmi? – Ko‘k terak?”, “Lanka tepish” kabi o‘yinlar o‘ynaldi.
Yakunda, jamoaviy hamda yakka tartibdagi o‘tkazilgan tanlovlar g‘oliblari va faol ishtirokchilar institut rahbariyati tomonidan taqdirlandi va institut rektoridan diplom va esdalik sovg‘alarini qabul qilib oldilar. Festival urf-odatlarimiz va milliyligimizni o‘zida mujassam etgan holda ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi.

Navruz is a period of renewal and rejuvenation, one of the national holidays of the Uzbek people. Today, on March 17, a student festival has been held under the slogan “Let Navruz be every dayin my dear Uzbekistan!” in Andijan State Medical Institute in order to celebrate the national holiday of March 21 – Navruz in a high spirit and at a high level.
In the students’ hostel of the institute our talented students welcomed the guests of the holiday with the participation of professors, workers and students with the dance “Andijan Polka”. The dance was performed by our artistic students.
Rector of the institute M. Madazimov opened the festival with an introduction, congratulated the people with the coming Navroz and declared the festival open.
After that, the artistic part of the holiday began, poems and songs prepared by teachers and students were performed. Dances performed by talented students gave the ceremony a special charm. There was an exhibition of pictures of talented students with their other achievements. A handicraft fair was organized. Foreign students presented their national costumes along with Uzbek national costumes in the artistic part of the show.
As part of the festival, “Welcome, Navruz!” the following nominatrions were declared: drawings on the theme “Crafts girls” (baking and cooking) competition between the groups of the student residence, cooking palov competition between faculties, sports competitions in table tennis, chess and checkers have been held.
Also, for the Rector’s Cup, “Mini Football” as well as “Volleyball” competitions were organized between male and female students. Among our national games, among boys: “Arqon tortish”, ” Tosh ko‘tarish”, “Doiradan chiqar “,“Kuch sinashish”, and among girls “ Qiyiq tortish”, “ Arqonda saklash”, “Jamila, “To‘p tosh”, with the participation of teams “Oq terakmi? – Ko‘k terak?”, “Lanka tepish” popular national games have been demonstrated.
At the end of the holiday ceremony winners of team games and individual competitions as well as active participants were awarded by the administration of our institute and received diplomas and souvenirs from the rector of ASMI. The festival was held in a cheerful spirit, reflecting our traditions and nationality.