BOKS SPORT TURI BO‘YICHA OLIMPIADA VA JAHON CHEMPIONLARI VA TALABALAR UCHRASHUVI TASHKIL QILINDI
Talaba-yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, ularni sportga qiziqishini oshirish maqsadida Andijon davlat tibbiyot institutida Olimpiada va Jahon chempionlari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Unda Andijon Olimpia va par olimpia sport turlariga tayyorlash markazi direktori Dilshodbek Raximov, Xalqaro toifadagi sport ustasi, 2017-yil Germaniyaning Gamburg shahrida o‘tkazilgan jahon chempionati chempioni, Osiyo o‘yinlari g‘olibi Iqboljon Xoldarov, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sportchi, “El-yurt hurmati” ordeni sohibi Muhammadqodir Abdullayev, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sport murabbiysi, xalqaro toifadagi sport ustasi Mars Qo‘chqarov, Rio-2016 yozgi olimpiyadasi chempioni, O‘zbekiston, Osiyo hamda Jahon chempioni Xasanboy Do‘smatov,  Harbiylar o‘rtasida jahon chempioni Mujubullo Tursunov ishtirok etdilar.
Tadbirni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib, sportchilar va ularning ustozlarini yaqindagina bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha jahon chempionatidagi g‘alaba bilan tabrikladi. Hamisha mana shunday yurtimiz bayrog‘ini baland tutishlariga tilak bildirdi.
Shundan so‘ng, so‘z olgan sportchilar hozirda erishayotgan yutuqlari va unga qadar bo‘lgan mehnat, ustozlarning bergan bilimlari, qo‘llab-quvvatlashlari haqida gapirib, talaba-yoshlarning ham o‘zlari tanlagan soha bo‘yicha eng yuqori marralarni zabt etib, professorlik darajasiga erishishlarini tiladi.
Sport murabbiylari esa, sport hamda tibbiyot hamisha yonma yon ekanligi ikki soha vakillarining ham bosh maqsadi insonlar salomatligi bilan bog‘liq ekanligi haqida aytib o‘tdilar. Qolaversa, sportchilarga mashq jarayonlari qanchalik qiyin bo‘lsa, musobaqada shunchalik oson bo‘lgani kabi, bo‘lajak shifokorlar ham o‘z sohalarining sirlarini ustozlardan mukammal tarzda o‘zlashtirsalar, bemorlarni davolash shunchalik yengil bo‘lishi haqida o‘z ustozlik maslahatlarini berdilar.
Talabalar ham o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mehmonlardan batafsil javoblarni oldilar.
Yakunda institut rahbariyati tomonidan chempionlar va ularning ustozlariga tashakkurnoma hamda esdalik sovg‘alari topshirildi.

MEETING OF THE WORLD CHAMPIONS IN BOXING AND STUDENTS WAS ORGANIZED IN OUR INSTITUTE – Andijan State Medical Institute
MEETING OF THE WORLD CHAMPIONS IN BOXING AND STUDENTS WAS ORGANIZED IN OUR INSTITUTE
14:51 17.05.2023
In order to organize free time of students and youth meaningfully, to increase their interest in sports, a meeting with Olympic and World champions was held in Andijan State Medical Institute.
Dilshodbek Rakhimov, the head of Andijan Olympic and Para-Olympic Sports Training Center, Iqboljon Khaldarov, international class sports master, Champion of the 2017 World Championship held in Hamburg, Germany, winner of the Asian Games, Muhammadkadir Abdullayev, honored sportsman of Uzbekistan , Mars Kochkarov, holder of the Order of “Respect of the Country”, honored sports coach of Uzbekistan, master of sports of international class, Khasanboy Dosmatov, champion of the Rio-2016 Summer Olympics, Uzbekistan, Asian and World Champion , Mujubullo Tursunov, the world champion among the military grpoups took part in solemn ceremony.
The event was opened by the rector of the institute M. Madazimov, who congratulated the athletes and their coaches on the occasion of great victory in World Boxing Championship held recently. He wished them to keep the banner of our country high.
After that, the sportsmen spoke about the achievements they are currently achieving and the work they have done up to that point, the knowledge and support provided by the teachers, and the students and young people have also achieved the highest goals in their chosen professions, wished them to reach the rank of professor.
The sports coaches said that sports and medicine are always side by side, and the main goal of the representatives of both fields is related to people’s health. In addition, he gave his mentoring advice that, just as athletes find it easier to train hard than compete, future doctors will find it easier to treat patients if they master the secrets of their field from mentors.
The students also received detailed answers from the guests to the questions they were interested in.
At the end, administration of our institute presented the champions and their teachers with a letter of thanks and souvenirs.