Davolash fakultetining bitiruvchi bosqich talabalari uchun Yakuniy davlat attestatsiyasining 3-bosqich nazaruy imtixonlari (OSCE) o‘tkazildi. Unda Davolash ishi yo’nalishi bo’yicha 239 nafar, Kasb ta’limi yo’nalishi bo’yicha 33 nafar, Oliy hamshiralik ishi yo’nalishi bo’yicha 31 nafar talaba ishtirok etdi.
Klinik imtihonlar simulyatsiya markazida o‘tkazildi. Mazkur imtihonda talabalarning mutaxassislik fanlari bo’yicha nazariy bilimlari sinovdan o’tkazildi. Yakuniy davlat attestatsiya raisi Toshkent tibbiyot akademiyasi anesteziologiya va reanimatologiya kafedrasi mudiri, t.f.n., dotsent N. Ibragimov ishtirok etdi.

3RD STAGE OF THE FINAL STATE CERTIFICATION OF GRADUATE STUDENTS OF THE FACULTY OF GENERAL MEDICINE – Andijan State Medical Institute
3RD STAGE OF THE FINAL STATE CERTIFICATION OF GRADUATE STUDENTS OF THE FACULTY OF GENERAL MEDICINE
16:19 10.06.2021
DAVOLASH FAKULTETI BITIRUVCHI BOSQICH TALABALARINING YAKUNIY ATTESTATSIYASINING 3-BOSQICHI
The 3rd stage of the Final State Certification i.e.Theoretical Examinations (OSCE) was held for the final year students of the General Medicine Faculty. It was attended by 239 students of the direction of Medical Treatment, 33 students of the direction of Professional Training, 31 students – of the Higher Nursing.
Clinical examinations were conducted at the simulation center. The exam tested students’ theoretical knowledge of specialty subjects. The chairman of the final state certification was the head of the department of Anesthesiology and Resuscitation of the Tashkent Medical Academy, c.m.s., Associate Professor N. Ibragimov.