HASHAR – ELGA YARASHAR!
Navro‘z umumxalq bayramini munosib nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish, xalqimiz orasida milliy qadriyatlarga xos bo‘lgan o‘zaro mehr-oqibat va hamjihatlikni yanada kuchaytirishda umumxalq hasharining alohida o‘rni bor. Bugun, O‘zbekistonning barcha hududlari, qishloqlar, mahallalar, tashkilot va muassasalarida ko‘tarinki kayfiyatda umumxalq xayriya hashari tashkil etilmoqda.
Jumladan, viloyatimizda ham Navro‘z umumxalq bayramini munosib nishonlash hamda muborak Ramazon oyini qarshi olishga tayyorgarlik ko‘rish, mahallalar, aholi turar joylarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish maqsadida “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki” shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkazilmoqda.
Viloyatimizning barcha manzillari qatori “Yangi Andijon” massivida ham viloyat hokimi Shuhratbek Abdurahmonov boshchiligida obodonlashtirish bilan bir qatorda gul ko‘chatlari, mevali va manzarali daraxtlar ekish, mavjudlarini oqlash va butash ishlari hamjihatlikda amalga oshirilmoqda. Shuningdek, “Yashil makon” ko‘chat ekish aksiyasi davomida, 6 gektar yer maydoniga 5 ming tupdan ortiq daraxt ko‘chatlari ekilmoqda.
Ushbu umumxalq xayriya hasharida Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov, fidoyi professor-o‘qituvchilar, faol ishchi-xodimlar ham ishtirok etib, institutga ajratilgan  yer maydoniga 300 tupdan ziyod daraxtlar ko‘chatlari ekdilar. Bu orqali institutimiz jamoasi viloyatimizni yanada obod va ko‘rkam manzilga aylantirishda o‘z hissalarini qo‘shmoqdalar.
Shu bilan birga institutning barcha o‘quv hamda talabalar turar joylari hududlarida ham “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki” shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkazilmoqda. Institut jamoasi, ishchi-xodimlari hamjihatlikda yer ag‘darish, daraxt va gul, rayhon ko‘chatlari ekish hamda binolarni tozalash ishlarini olib bordilar. Natijada institut hovlisi va binosi yanada ozoda, ko‘rkam holatga keldi. Qo‘llaringiz dard ko‘rmasin aziz, fidoiylar!

HASHAR IS A BENEFIT FOR THE PEOPLE!
The national festival has a special role in preparing for the proper celebration of Navruz traditional holiday. It strengthens mutual kindness and solidarity inherent in national values among our people. Today, fundraising for charity through national hashar has been organized in all regions, villages, neighborhoods, organizations and institutions of the Republic of Uzbekistan.
Landscaping and gardening the neighborhoods and locality under the slogan “Prosperous and flourishing neighborhood is fame for the country” have being taking place in our region in order to celebrate properly the national holiday of Navruz and for preparation for the sacred month of Ramadan.
Under the leadership of the regional governor Shuhratbek Abdurahmanov in all the sites of our region and in the district of “New Andijon” decorative and fruit tree planting as well as planting the flowers have been carried out. Thus, more than 5,000 tree saplings have been planted on 6 hectares of landmass during the “Yashil Makon” planting campaign.
Rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov, famous professors and active workers also participated in this public charity event and planted more than 300 tree saplings on the land allocated to the institute. Through this activity, the team of our institute contributes to making our region more prosperous and beautiful.
At the same time, a public charity event has been held in all educational buildings and students’ hostels under the slogan “Prosperous and flourishing neighborhood is fame for the country”. The whole team and all the employees of the institute worked together to clean the grounds, to plant trees, flowers and basil seedlings as well as to clean and repair institute buildings. As a result, the yards and the buildings of the institute became more neat and attractive. Don’t let your hands hurt, dear devotees!