INSTITUT DELEGATSIYASI O‘SH DAVLAT UNIVERSITETI TIBBIYOT FAKULTETINING 30 YILLIK YUBILEYIDA QATNASHDI
15:43 23.06.2023
Joriy yilning 22-iyun kuni Andijon davlat tibbiyot instituti delegatsiyasi Qirg‘iziston Respublikasi O‘sh davlat universitetida tashkil qilingan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdilar.
O‘sh davlat universitetidagi Tibbiyot fakulteti tashkil topganligining 30 yilligi munosabati bilan tashkil qilingan ushbu konferensiyada institutning Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori K.Salohiddinov hamda 12 nafar professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Anjumanda mutaxassislarimiz Rossiya, Turkiya, Italiya, Qozog‘iston kabi davlatlardan kelgan tibbiyot sohasi vakillari o‘zaro tajriba almashdilar.
Tantanali marosimda prorektor K.Salohiddinov so‘z olib, institut rektori M.Madazimovning tabrigini yetkazdi. Shuningdek, O‘sh davlat universiteti rektori va Tibbiyot fakulteti dekaniga institut nomidan esdalik sovg‘alarini topshirdi.

On June 22 of this year, the delegation of Andijan State Medical Institute participated in the international scientific and practical conference organized at Osh State University of the Kyrgyz Republic.
K. Salohiddinov, vice-rector for scientific affairs and innovations of the institute, and 12 professors-teachers participated in this conference, which was organized in connection with the 30th anniversary of the establishment of the Faculty of Medicine at Osh State University.
At the conference, our experts and representatives of the medical field from countries such as Russia, Turkey, Italy, and Kazakhstan shared their experiences.
Vice-rector K. Salohiddinov spoke at the solemn ceremony and conveyed congratulatory words of the rector of the institute M. Madazimov. He also presented souvenirs on behalf of the institute to the rector of Osh State University and the dean of the Faculty of Medicine.