INSTITUTNING BARCHA O‘QUV BINOLARIDA PSIXOLOG VA YOSHLAR UCHRASHUVLARI O‘TKAZILMOQDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
INSTITUTNING BARCHA O‘QUV BINOLARIDA PSIXOLOG VA YOSHLAR UCHRASHUVLARI O‘TKAZILMOQDA
15:02 30.03.2023
Andijon davlat tibbiyot institutining 2-o‘quv binosidagi 1-va 2-ma’ruzalar zalida O‘zbek tili va adabiyoti, tillar kafedrasining tajribali psixologlari bilan talabalar ishtirokida suhbat o‘tkazildi. Unda Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i A.Abduhalimov, fakultet dekanlarining yoshlar masalasi va maʼnaviy-maʼrifiy ishlari boʻyicha o‘rinbosarlari, kafedraning malakali professor-o‘qituvchilari, psixologlar: M.Jalolova, A.Qodirov  va tyutorlar ishtirok etdilar.
Psixologlar talabalar bilan birgalikda psixologik o‘yinlar o‘ynagan holda ulardagi diqqatni jamlash, xotirani mustahkamlash qay darajada ekanligini sinovdan o‘tkazdilar. Temperament hamda xarakterlar haqida tushunchalar berdilar.
Shuningdek, tadbirda “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi toʻgʻrisida» gi Konstitutsiyaviy qonun loyihasiga kiritilgan yangilik va oʻzgarishlar, yoshlar, ta’lim, insonlarning huquq hamda erkinliklariga alohida e’tibor berilganligi haqida ma’lumotlar berdilar. Talaba-yoshlar referendum hamda yangilanayotgan Konstitutsiyamizning mazmun-mohiyati haqida atroflicha ma’lumotlarga ega bo‘ldilar va mamlaktimizdagi muhim siyosiy jarayonga befarq emasliklarini bildirdilar.

Conversations with experienced psychologists of the Department of Uzbek language and literature with ASMI students was held in the 1st and 2nd lecture halls of the 2nd educational building of Andijan State Medical Institute. A. Abduhalimov, the head of the Department of Work with Youth, Spirituality and Education, faculties’ deans’ assistants responsible for youth issues and spiritual and educational affairs, psychologists M. Jalolova, A. Kadirov, qualified teachers of the department and tutors participated in the meeting.
Psychologists played psychological games with students to test their ability to concentrate and strengthen their memory. They gave an example of types of temperament and character.
At the meeting psychologists gave detailed information about the innovations and changes introduced in the draft Constitutional law “On the Constitution of the Republic of Uzbekistan”, and about the special attention paid to the rights and freedoms of young people, their possibility for education. They got detailed information and expressed that they are not indifferent to the political processes taking place in our country.