Prezidentimiz raisligida “Mahallalarda aholi bandligini taʼminlash, daromadini oshirish va kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha” o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilab bergan vazifalaridan kelib chiqib, viloyat hokimi Sh.Abdurahmonovning topshirig‘iga asosan, bugun, 20-dekabr kuni Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov Andijon shahridagi “Binokor” mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Andijon davlat tibbiyot institutiga Andijon shahridagi “Binokor” mahalla fuqarolar yig‘inida joylashgan 12 ta aholi yashaydigan ko‘p qavatli uylarda istiqomat qiluvchi fuqarol biriktirilgan bo‘lib, mas’ullar tomonidan ularning yashash sharoitlari va muammolari doimiy tarzda o’rganib kelinmoqda.
Uchrashuvda aholi bandligini taʼminlash, tadbirkorlikka yo‘naltirish, daromadlarini oshirish singari dolzarb masalalar xususida so’z olib borildi. Ushbu mahallalarda mehnatga layoqatli, ishlash istagini bildirgan yoki tadbirkorlikni yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘lgan fuqarolarga bo‘sh ish o‘rinlari va kasb-hunarga yo‘naltirish bo‘yicha va boshqa masalalar xususida tushunchalar berildi.
Uchrashuv so‘nggida fuqarolar bilan yakka tartibda muloqot ham o‘tkazilib, ularga kambag‘allikdan chiqish, tadbirkorlik faoliyatini boshlash bo‘yicha imtiyozli kreditlardan foydalanish bo‘yicha muhim takliflar berildi. Aholi tomonidan tibbiy xizmatdan foydalanish, tabiiy gaz muammosi, abituriyentlarni fan to‘garaklariga qatnashishlari borasidagi murojaatlariga atroflicha javoblar va ularning yechimi bo‘yicha tavsiyalar berildi.

Implementation of the Program “From Poverty to Prosperity” – Andijan State Medical Institute
On December 20, a meeting was held with the residents of the “Binokor” neighborhood in Andijan city, led by the rector of Andijan State Medical Institute, M. Madazimov, following the directives set forth by President Sh. Mirziyoyev during a video selector meeting focused on “Ensuring Employment, Increasing Income, and Overcoming Poverty in Local Communities.”
Andijan State Medical Institute has been assigned to work with the residents of 12 multi-apartment buildings located in the “Binokor” neighborhood, and the responsible officials have been continuously studying their living conditions and issues.
During the meeting, discussions were held on pressing matters such as ensuring employment for the population, promoting entrepreneurship, and increasing incomes. Residents who are capable of working, express a desire to work, or wish to start their own businesses were provided information about available job openings and vocational training.
At the end of the meeting, individual conversations were conducted with the residents, where important suggestions were made regarding how to escape poverty and utilize preferential loans to start entrepreneurial activities. The residents’ inquiries regarding access to medical services, natural gas issues, and participation of applicants in subject clubs were thoroughly addressed, along with recommendations for resolving these issues.