“OʻZBEK TILIDA NOTIQLIK SANʼATI” RESPUBLIKA KOʻRIK TANLOVIDA AHMED QADEER 2-OʻRINNI EGALLADI – Andijon davlat tibbiyot instituti
“OʻZBEK TILIDA NOTIQLIK SANʼATI” RESPUBLIKA KOʻRIK TANLOVIDA AHMED QADEER 2-OʻRINNI EGALLADI
18:47 19.10.2021
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining tashabbusi bilan 21- oktabr  O‘zbek tili bayrami kuniga bag‘ishlab,  O‘zbekistonda joylashgan oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan xorijiy fuqarolar uchun “O‘zbek tilida notiqlik san’ati” respublika ko‘rik tanlovi yuqori saviyada tashkil etildi.
Tanlovda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Ma’naviyat  va davlat tilini rivojlantirish masalalari departamenti mudiri Qirg‘izboyev Abdug‘affor Karimjonovich ishtirok etib, 21-oktabr O‘zbek tili bayrami kunining ahamiyati, bu kunning nishonlanishi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni bilan belgilab qo‘yilganligini alohida ta’kidladi.
Mamlakatimizda va xalqaro maydonda o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ijobiy sa’y-harakatlar va erishilayotgan natijalar haqida fikr bildirib, o‘tkazilgan ko‘rik tanlovda ishtirok etish istagini bildirgan xorijdan kelib oliy ta’lim olish olish bilan birga o‘zbek tilini o‘rganib, bizning ona tilimizda ravon so‘zlashayotgan talabalar va ularning ustozlariga alohida hurmat ko‘rsatdi. Mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlarida xorijlik fuqarolarning ta’lim olishlari uchun yaratilgan shart-sharoitlar, qulayliklar haqida alohida to‘xtalib o‘tdi.
Ko‘rik-tanlov o‘z oldiga  O‘zbekistonda yashab, tahsil olayotgan xorijiy talaba va fuqarolar o‘rtasida O‘zbek tiliga hurmat va muhabbat tuyg‘ularini ommalashtirish, o‘zbek tilini o‘rganishga bo‘lgan qiziqishlarini orttirish va boshqa millat vakillariga o‘zbek tilini o‘rganishlarida yaqindan yordam berishni  asosiy maqsad qilib qo‘ydi.
Bugungi kunda Andijon davlat tibbiyot institutida 12 ta davlatdan kelib oʻqiyotgan 256 nafar xorijlik talabalar oʻzbek tilini oʻzlashtirayotganliklari bizga iftixor bagʻishlaydi. Pokiston Islom respublikasi fuqarosi Ahmed Qadeer ham mazkur tanlovda ishtirok etib, 2-oʻrinni qoʻlga kiritdi.

AHMED KADEER TOOK THE 2ND PLACE IN THE REPUBLICAN CONTEST “THE ART OF SPEECH IN UZBEK LANGUAGE” – Andijan State Medical Institute
AHMED KADEER TOOK THE 2ND PLACE IN THE REPUBLICAN CONTEST “THE ART OF SPEECH IN UZBEK LANGUAGE”
18:47 19.10.2021
“OʻZBEK TILIDA NOTIQLIK SANʼATI” RESPUBLIKA KOʻRIK TANLOVIDA AHMED QADEER 2-OʻRINNI EGALLADI
On October 21, at the initiative of the Tashkent State University of Economics, the republican contest “The art of speech in Uzbek language” , dedicated to the Day of the Uzbek language, was organized for international students studying in higher educational institutions of Uzbekistan.
Kyrgyzbaev Abdugaffor Karimjonovich, Head of the Department for Spirituality and State Language Development of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, took part in the competition. He stressed the importance of the Day of Uzbek Language, celebrated on October 21, the celebration of which is determined by the law of the Republic of Uzbekistan.
He commented on the positive efforts and results achieved in our country and in the international arena to enhance the prestige of the Uzbek language as the state language. The contest was attended by students from abroad who have expressed a desire to participate in the competition. He paid special respect to the students and their teachers who speak Uzbek fluently like their native language. Special attention was paid to the conditions and conveniences created for international students to study in higher educational institutions of our country.
The contest aimed to promote respect and love for Uzbek language among international students and citizens living and studying in Uzbekistan, to increase their interest in learning Uzbek language.
Today, we are proud of the fact that 256 international students from 12 countries are studying Uzbek at Andijan State Medical Institute. Ahmed Kadeer, a citizen of the Islamic Republic of Pakistan, also took part in the competition and won the honorable second place.