Joriy yilning 1-may sanasidan 3-may kunigacha Abu Ali ibn Sino nomidagi Tojikiston davlat tibbiyot universitetida yosh olimlar va talabalarning “Yoshlar va tibbiy innovatsiyalar: kelajakni bugundan yaratamiz” mavzusida xalqaro XIX ilmiy-amaliy konferensiyasi va IV xalqaro Stomatologiya yo‘nalishlari bo‘yicha talabalar olimpiadasi bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada Rossiya Federatsiyasi, O‘zbekiston Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Belarus Respublikasi va Ozarbayjon Respublikasidan 120 dan ortiq yetakchi olimlar va talabalar ishtirok etdi. Unda zamonaviy tibbiyotning dolzarb masalalari va yutuqlar yuzasidan fikr almashildi.
Mazkur konferensiyada Andijon davlat tibbiyot instituti Stomatologiya fakulteti dekani D.To‘lanov, Propedevtik stomatologiya kafedrasi mudiri Z.Xakimova, Patologik fiziologiya kafedrasi mudiri Sh.Xamraqulov va Biofizika kafedrasi mudiri A.Ismanova o‘z maʼruzalari bilan faol ishtirok etdi.
Stomatologiya yo‘nalishlari bo‘yicha talabalar olimpiadasida institutning “Smile up” jamoasidan:
1-o‘rinni – I.G‘ulomov;
2-o‘rinni – Sh. Ibrohimov, M.Egamberdiyeva;
3-o‘rinni G.Shermatova egalladi.
Konferensiya yakunida institutimiz vakillari diplom bilan taqdirlandi. Shuningdek, jamoaning faol ishtiroki uchun tashkilotshilar tomonidan institut rektoriga tashakkurnoma yo‘llandi.

THE TEAM OF STOMATOLOGICAL FACULTY RETURNED FROM INTERNATIONAL CONFERENCE – Andijan State Medical Institute
THE TEAM OF STOMATOLOGICAL FACULTY RETURNED FROM INTERNATIONAL CONFERENCE
15:17 06.05.2024
From May 1 to May 3 of this year, the XIX international scientific-practical conference and the IV international Stomatology conference of young scientists and students “Youth and medical innovations: we create the future from today» have been held in Abu Ali Ibn Sino State Medical University of Tajikistan. Student Olympiad has been held there.
More than 120 leading scientists and students from Russian Federation, the Republic of Uzbekistan, the Republic of Kazakhstan, the Republic of Belarus and the Republic of Azerbaijan took part in the conference. They discussed current issues and achievements of modern medicine.
D. Tolanov, the dean of the Faculty of Dentistry of Andijan State Medical Institute, Z. Khakimova, the head of the Department of Propaedeutic Dentistry, Sh. Khamragulov, the head of the Department of Pathological Physiology and A. Ismanova, the head of the Department of Biophysics actively participated in this conference.
From the “Smile up” team of our Institute the following participants won at the Students’ Olympiad in Stomatology:
The 1st place – I.Gulomov;
The 2nd place – Sh. Ibrohimov, M. Egamberdiyeva;
The 3rd place was taken by G. Shermatova.
At the end of the conference, the representatives of our Institute were awarded with diplomas. Also, the organizers sent a thankful letter to the rector of our Institute for the active participation of the “Smile up” team.