Millatimiz davomchilari bo‘lmish qizlarimizni maʼrifatli, maʼnaviyatli, oqila va dono qilib tarbiyalash, ilmli, ziyoli bo‘lishlariga imkoniyatlar yaratib berish juda muhimdir. Boisi, bugun taʼlim-tarbiya olayotgan qizlarimiz ertamiz egalarining tarbiyalovchilari hisoblanadi.
Qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish va ularning huquqlarini amalga oshirishga koʻmaklashish maqsadida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2011-yil 19-dekabrdagi rezolyutsiyasiga binoan, 11-oktabr – “Xalqaro qizlar kuni” deb eʼlon qilingan. Ushbu sana 2012-yildan beri har yili jahon boʻylab turli davlatlarda qizlarning ijtimoiy muammolariga eʼtibor qaratish maqsadida nishonlanib kelinadi.
Mazkur sana munosabati bilan Andijon davlat tibbiyot institutida goʻzallik va nafosat timsoli boʻlgan qizlar uchun bayram tadbiri tashkil qilindi. Tadbir avvalida Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor S.Salohiddinov so‘z olib, barcha qatnashchilarni bayram bilan tabrikladi.
Navbatda so‘z olgan Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslahatchisi, institut Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G.Xolmatova barcha qizlarni bayram bilan tabriklab, kelgusidagi o‘qish va kasbiy faoliyatlariga omad hamda zafarlar tiladi.
Shundan so‘ng, o‘zlarining tashabbuskorligi, izlanuvchanligi, intilishlari bilan faollik ko‘rsatib, tengdoshlari orasida yuqori natijalarga erishgan 15 nafar talaba-qizlar institut rektorining faxriy yorliqlari va bir oylik stipendiya miqdorida pul mukofotlari bilan taqdirlandilar. Bayram munosabati bilan o‘tkazilgan “Zakovat” intelektual o‘yinida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan 2 ta jamoa qizlariga 1-o‘rin uchun 1 000 000 (bir million) so‘m, 2-o‘rin uchun 500 000 (besh yuz ming) so‘m miqdorida pul mukofoti aks etgan vaucherlar topshirildi.
Tadbirning badiiy qismida Andijon viloyat filarmoniyasining taniqli xonandlari va raqqosalari sho‘x qo‘shiqlari va raqslari bilan ko‘tarinki kayfiyat bag‘ishladilar. Institutimizning iqtidorli, san’atsevar talaba-yoshlari tomonidan ham badiiy chiqishlar, qiziqarli sahna ko‘rinishlari namoyish etildi.

It is very important to educate our girls, who are the successors of our nation, and to create opportunities for them to be knowledgeable and intelligent, to be enlightened, spiritual, intelligent and wise. That’s why the future bof our nation in hands of the girls who are getting education today.
On December 19, 2011, declared October 11 as “International Day of the Young Girls” according to the resolution of the General Assembly of the United Nations in order to empower girls and help realize their rights. Since 2012, this day has been celebrated every year in different countries around the world in order to pay attention to the social problems of girls.
In connection with this date, a holiday event was organized for smart and pretty girls in Andijan State Medical Institute. At the beginning of the event S. Salohiddinov, the first vice-rector for youth affairs and spiritual and educational work congratulated all the participants with the holiday.
G. Kholmatova, rector’s advisor on women’s issues, hairman of the Institute’s women’s advisory council, spoke the next and congratulated all the girls on the occasion of the holiday and wished them good luck and success in their future studies and professional activities.
After that, 15 female students who achieved high results among their peers, demonstrating activity with their initiative, inquisitiveness, and aspirations were awarded with certificates of honor from the rector of the institute and cash prizes in the amount of one month’s scholarship. The winners of “Zakovat” intellectual game were awarded with 1,000,000 (one million) soums for the 1st place, vouchers for 500,000 ( five hundred thousand) were handed over.
In the artistic part of the event, the well-known singers and dancers of Andijan regional philharmonic created an excited mood with their lively songs and dances. Talented and artistic students of our institute also demonstrated interesting and artistic performances.
The festive event, which was held in a cheerful spirit, was equally enjoyed by all the participants and guests.