O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatiga qilgan tashrifi davomida viloyat faollari bilan yig‘ilish o‘tkazgan va unda yangi 2021-2022-o‘quv yilidan boshlab, Andijon davlat tibbiyot institutida «Sanoat farmatsiyasi» ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr tayyorlash yo‘lga qo‘yilishini ma’lum qilgan edi.
SSV huzuridagi Farmasevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi ma’lumotiga ko‘ra, 2003–2004-o‘quv yilidan «Sanoat farmatsiyasi» – «Oliy ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklari klassifikatori»ga kiritilgan bo‘lib, ushbu ta’lim yo‘nalishini bitiruvchilari dori vositalarini ishlab chiqaruvchi korxonalarda faoliyat ko‘rsatishlari mumkin.
Andijon davlat tibbiyot institutida mazkur yo’nalish uchun 2021-2022-o‘quv yili uchun 50 ta o‘rin ajratilgan Bunda bakalavrlar kasbiy faoliyatlarining qo‘yidagi turlarida ta’lim oladilar:

During his visit to Andijan region, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with activists of the region, where from the beginning of the new 2021-2022 academic year, Andijan State Medical Institute will focus on “Industrial Pharmacy” had announced that bachelor’s degree programs would be established.
According to the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry under Ministry of Health, in the 2003-2004 academic year it was included in the “Industrial Pharmacy” – “Classifier of areas and specialties of higher education.” graduates can work in pharmaceutical companies.
Andijan State Medical Institute has allocated 50 places for this direction in the 2021-2022 academic year. Undergraduates study in the following types of professional activities:
– research;
– production;
– design;
– assembly and adjustment of technical means;
– organizational management;
– operation and maintenance;
– Teacher in general secondary and secondary special, vocational education.
One of the priorities of the Industrial Pharmacy in the country is the training of qualified, competitive personnel who can solve socio-economic, scientific and technical problems at a high level.