Oʼzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi “Boʼlajak olim” tanlovini eʼlon qiladi.
Tanlovning asosiy maqsadi – iqtidorli va isteʼdodli yosh olimlarning innovatsion faoliyati natijalari va tashabbuslarini davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash, ularning ilmiy izlanishlari uchun zarur shart-sharoitlarni yaratib berish hamda salohiyatli yoshlarni ilm-fanga keng jalb etishdan iborat.
Boʼlajak olim tanlovi doirasida yosh olimlarning:
Ilmiy gʼoyalari ragʼbatlantiriladi
Ilmiy va startap loyihalari moliyalashtiriladi.
Ilmiy gʼoyalarni ragʼbatlantirishga qoʼyiladigan shartlar:
- Talabgorlarning yoshi ularning ilmiy darajasi, unvoni, mansabi
va ish joyidan qatʼiy nazar 40 yoshdan oshmasligi;
- 1 ta ishtirokchi 1 ta gʼoya bilan ishtirok etishi;
- Topshirilgan ilmiy gʼoyani amalga oshirish uchun talab etiladigan mablagʼ miqdori bazaviy hisoblash miqdorining 400 baravari (98 mln soʼm)dan oshmasligi;
- Ilmiy gʼoyalar asosida maket va (yoki) prototip, dasturiy mahsulot, xizmatlar va ijtimoiy mahsulotlar yaratishning eng koʼp muddati bir yilgacha boʼlishi.
Tanlov doirasida Ilmiy gʼoyalar boʼyicha takliflar joriy yilning
20-iyun soat 18:00 ga qadar qabul qilinadi.
Bunda vazirlik tomonidan taqdim etilgan shakllar asosida quyidagi hujjatlar www.yoshlarakademiyasi.uz veb-sahifasining tanlovlar rukniga yuklanishi lozim:
- Loyihaga nomzodning maʼlumotnoma-obʼyektivkasi (anketa), fuqarolik pasporti yoki identifikatsiya ID kartasi nusxasi, 3×4 sm oʼlchamdagi oq fondagi 2 dona rangli fotosurati ilova qilinadi.
- Ilmiy gʼoya matni. Bunda ilmiy gʼoyaning amalga oshirish uchun talab etiladigan mablagʼlarning aniq va asoslangan hisob-kitob qilingan hamda uni amalga oshirish mexanizmlari, muddati va dastlabki natijalari koʼrsatilgan boʼlishi lozim. Аsl nusxasi skaner qilinib, pdf hamda word shaklida taqdim etiladi.
- Ilmiy gʼoyani amalga oshirish uchun talab etiladigan mablagʼ toʼgʼrisida maʼlumotnoma va xarajatlar smetasi.
- Ilmiy gʼoya taqdimoti. (5 slayddan oshmasligi, ilmiy gʼoya mazmuni toʼliq yoritilgani).
www.yoshlarakademiyasi.uz sayti orqali loyihalarni topshirish bilan bogʼliq texnik masalalar boʼyicha: (71) 203-32-23 (230, 233).

TAKE PART IN THE STARTUP PROJECTS CONTEST
A startup project is a new business project that is characterized by the application, scale, and rapid growth of innovative developments that create a new type of product or service in a high-risk environment.
Terms of the startup project to be submitted:
1. The age of the project executors should not exceed 40 years, regardless of their academic degree, title, position and place of work;
2. Participation of 1 team with 1 project (number of team members)
should not exceed 5);
1. The amount of implementation of the submitted startup project should not exceed 3000 times the basic calculation amount (735 million soums);
2. The maximum period of implementation of startup projects is up to one year.
Proposals for Startup projects will be accepted until 18:00 on May 31 of this year.
The following documents should be uploaded through the competition section of the website “www.yoshlarakademiyasi.uzon the basis of the forms provided by the Ministry:
1. Application for participation in the competition (.docx);
2. Copy of each member of the team (.pdf), a copy of the passport or ID card (.pdf),2 color photos on a white background (3×4 cm) (.jpeg);
3. Startup project directory (.pdf);
4. Startup project business plan (.pdf);
5. Startup project presentation. (No more than 7 slides, full coverage of startup project content) (.pdf).
The submitted scientific idea and startup projects will be subject to preliminary technical examination for strict compliance with the requirements of the competition, reliability and authenticity of project materials, no plagiarism, and the formation of the necessary requirements.
Projects that have not passed the initial technical examination will not be recommended for the next stage of the competition.
The accuracy of the information in the submitted projects
and reliability, the authors of the scientific idea and startup project are personally responsible for the full and timely implementation of the expected results, defined in the tasks of the competition programs.
For technical issues related to the submission of projects through the website www.yoshlarakademiyasi.uz, please call: (71) 203-32-23 (230, 233).