Sog‘liqni saqlash tizimida kasalliklarni oldini olishga alohida e’tibor qaratilmoqda va bu tibbiyotdagi kasalliklar profilaktikasi tizimining ustuvor yo‘nalishiga aylangan. Andijon davlat tibbiyot institutida 2020-yil profilaktik tibbiyot mutaxassisligi ochilgan va maskur yo‘nalishda falsafa doktorlik desertatsiya himoya qiluvchi ixtisoslashgan kengashlar ham o‘z faoliyatini olib bormoqda. Ko‘p yillardan beri institutda profilaktik tibbiyot maktabi dunyo tibbiyot olamida o‘z o‘rniga ega. Bu yo‘nalishda ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirib kelinmoqda. Bugungi “Profilaktik tibbiyotda yuqori innovatsion texnologiyalarni qo‘llash” mavzusidagi O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi rejasiga kiritilgan, hamdo‘stlik mamlakatlar olimlari ishtirokidagi Respublika ilmiy-amaliy anjuman ham bu borada amalga oshirilayotgan ishlarning bir namunasi bo‘lib kelmoqda.
Anjuman onlayn shaklda o’tkazilmoqda. Dastavval O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri Xadjibayev Abduhakaim Muminovich, Andijon viloyati xokimi Abdurahmonov Shuxratbek Qo‘shaqbayevichning tabrik so‘zlari o‘qib eshittirildi. Shundan so‘ng Andijon davlat tibbiyot instituti rektori Madazimov Madamin Mo‘minovich, Rossiya Federatsiyasi Dog‘iston davlat tibbiyot universiteti rektori Mammayev Suleyman Nurattinovich, Toshkent tibbiyot akademiyasi rektori Shadmanov Alisher Qayumovich, Toshkent pediatriya tibbiyot instituti rektori Daminov Botir Turg‘unpo‘latovich, Samarqand davlat tibbiyot instituti rektori Rizayev Jasur Alimjanovich anjumanda ishtirok etib, tibbiyot oliy ta’lim muassasalarining hamkorlik aloqalarining bardavomligi, bu kabi konferensiya va anjumanlar tibbiyot sohasini yanada yuksalishiga xizmat qilayotganini bildirdilar. Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov hamda Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor G‘.Xodjimatov boshchiligida Plenar kengash o‘tkazildi. Unda 12 nafar ishtirokchi o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar. Anjuman 5 ta seksiyada bo‘lib o‘tadi.

THE LONG-AWAITED REPUBLICAN ONLINE SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE ON THE TOPIC “APPLICATION OF HIGH INNOVATIVE TECHNOLOGIES IN PREVENTIVE MEDICINE”
12:05 11.06.2021
UZOQ KUTILGAN “PROFILAKTIK TIBBIYOTDA YUQORI INNOVATSION TEXNOLOGIYALARNI QO‘LLASH” MAVZUSIDAGI RESPUBLIKA ILMIY-AMALIY ANJUMAN BOSHLANDI
Disease prevention is a priority for the health care system. In 2020, the direction of preventive medicine was opened at Andijan State Medical Institute. In this direction, the Specialized Council for the defense of a doctoral dissertation began its activities. Preventive Medicine School of ASMI occupies a worthy place in the world of medicine. And large-scale work is being carried out in this direction. Today’s conference on the topic “Application of high medical technologies in medicine” with the participation of scientists from the countries of the commonwealth has been included in the plan of Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan.
The conference was held online. At the beginning, congratulations were read from the Minister of Health of the Republic of Uzbekistan A.M. Khadjibaev and the khakim of the region Sh.K. Abdurakhmanov. The rector of the ASMI M.M. Madazimov, the rector of the DSMU of the Russian Federation S.N.Mammaev, the rector of the TMA A.K.Shadmanov, the rector of Tashkent Pediatric Medical Institute B.T.Daminov, the rector of Samarkand State Medical Institute Zh.A. Rizaev. In their speech, they stressed that such conferences will contribute to the further development of medicine and the strengthening of cooperation between higher education institutions. The plenary session was chaired by the rector of the institute M. Madazimov and the pro-rector on science and innovation G. Khojimatov. It was attended by 12 participants with their reports. The conference will be held in 5 sections.