Shifokorlar doimo inson o‘zini sog‘lom his qilsa ham yilda bir marta profilaktik tibbiy ko‘riklardan o‘tib turishini tavsiya qiladilar. Boisi bunda kasalliklarni erta bosqichda aniqlab, kerakli davo choralarini o‘z vaqtida amalga oshirish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Andijon davlat tibbiyot institutining ko‘ngilli talabalari esa aholini sog‘lom turmush tarziga targ‘ib qilish maqsadida so‘rovnoma o‘tkazdi. Ular shahrimizdagi dehqon bozorida bo‘lib, u yerdagi aholi vakillariga qator savollar bilan murojaat qildi. Talabalarning “ – Qachon tibbiy ko‘rikdan o‘tgansiz?”, “- Sog‘lom turmush tarziga rioya qilishda nimalarga e’tibor berish zarurligi haqida bilasizmi?” – degan, savollariga yurtdoshlarimiz turlicha javob berdi.
Ularning aksariyati tibbiy ko‘rikdan o‘z vaqtida o‘tmasliklarini bildirdi. Talabalar tomonidan esa to‘g‘ri ovqatlanish, sport bilan doimiy shug‘ullanish insonlar salomatligini saqlashga katta yordam berishi va uning oson qoidalari bilan tanishtirdi. Shuningdek, tibbiy ko‘rikdan yilda bir marotaba o‘tish muhim ekanligi yuzasidan tushuntirish ishlari olib borildi.

Doctors always recommend a person to undergo preventive medical examinations once a year even if he feels healthy. It becomes possible to detect diseases at an early stage and implement the necessary treatment measures in time.
Volunteer students of Andijan State Medical Institute carried on a survey to promote a healthy lifestyle. They visited the farmer’s market in our city and asked a number of questions to the representatives of the population there. “- When did you have a medical examination?”, “- Do you know what to pay attention to when following a healthy lifestyle?” Our compatriots answered their questions in different ways.
Most of them said that they do not pass the medical examination on time. The students introduced the population to the simple rules of healthy diet and sports which greatly help in people’s health. In addition, explanatory work was carried out on the importance of passing through medical examination once a year.