“VOLONTYORLAR” GURUHI A’ZOLARI SOG‘LOM TURMUSH TARZI TARG‘OBOTIDA FAOL ISHTIROK ETMOQDA – Andijon davlat tibbiyot instituti
“VOLONTYORLAR” GURUHI A’ZOLARI SOG‘LOM TURMUSH TARZI TARG‘OBOTIDA FAOL ISHTIROK ETMOQDA
22:59 06.09.2023
Ayni kunlarda respublikamiz bo‘ylab, xususan, viloyatimizda ham aholini sog‘lom turmush tarziga targ‘ib qilish yuzasidan keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Andijon davlat tibbiyot institutida ham ko‘ngilli talaba-yoshlar tomonidan sog‘liqni saqlash yo‘nalishida, ya’ni tibbiy madaniyat, sog‘lom turmush tarzi, to‘g‘ri ovqatlanish va shaxsiy gigiyena kabi masalalarda volontyorlik faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Bir necha yillardan buyon “Volontyorlar” guruhi a’zolari tuman va shaharlarning aholi qatlami gavjum bo‘lgan joylarida, mahallalarda targ‘ibot-tashviqot ishlarini olib bormoqda. Joriy o‘quv yili avvalida esa viloyat hokimi Sh.Abdurahmonov institutning birinchi kursiga qabul qilingan talabalar bilan uchrashib yaqindan muloqotda bo‘ldi. Unda talabalarning kelgusidagi rejalari, sifatli taʼlim masalalari va kelajak avlodni oldida turgan ustuvor vazifalar barobarida aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini tashkil qilishga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘ngilli talaba-yoshlardan iborat “Volontyorlar” guruhi faoliyatini jadallashtirish vazifalari ham belgilab berildi.
Bugun, “Volontyorlar” guruhi tomonidan Andijon shahridagi 3-umumiy o‘rta ta’lim maktabi hamda “Eski shahar” dehqon bozorida targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.  Talabalar aholi vakillariga sog‘lom turmush tarziga rioya qilishning oddiy lekin, juda muhim bo‘lgan qoidalari, to‘g‘ri ovqatlanishni nafaqat inson salomatligiga balki, uning yaxshi kayfiyatda bo‘lishi va ishchanlik ishtiyoqini oshishida ham alohida ahamiyatga ega ekanligi haqida tushunchalar berdilar. Tadbir yakunida odam organizmiga foydali bo‘lgan mahsulotlar va ularning me’yorlari jamlangan tarqatma materiallar taqdim etildi.

These days an extended activity is being carried out throughout our republic, especially in our region, to promote a healthy lifestyle to the population.
In volunteer students and young people from Andijan State Medical Institute started volunteering in the field of health care, that is, in issues such as medical culture, healthy lifestyle, proper nutrition and personal hygiene.
For several years, the members of the “Volunteers” group have been carrying out propaganda work in the densely populated areas and neighborhoods of districts and cities. At the beginning of the current academic year the governor of the region Sh. Abdurahmanov met with the students admitted to the first year of our institute and communicated closely. The future plans of the students, the issues of quality education and the tasks of accelerating the activities of the “Volunteers” group, which consists of volunteer students and young people, were also defined in order to direct the next generation to organize a healthy lifestyle among the population in accordance with the priorities facing the future generation.
Today, the “Volunteers” group held promotional events at the 3rd general secondary school in Andijan and at “Eski Shahar” farmer’s market. The students informed the representatives of the population about the simple but very important rules of maintaining a healthy lifestyle, explained that proper nutrition is of special importance not only for human health, but also for his good mood and increasing enthusiasm for work. At the end of the event, handouts containing products useful for the human body and their standards were presented.