Bugun, 14-noyabr kuni Andijon davlat tibbiyot institutida “Tibbiyotda simulyatsion ta’lim: muammolar, yechimlar va istiqbollar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjuman onlayn va offlayn (gibrid) shaklda o‘tkazildi.
Anjumanni institut rektori M.Madazimov kirish so‘zi bilan ochib berdi.
“Bugun Andijon davlat tibbiyot institutida “Tibbiyotda simulyatsion ta’lim: muammolar, yechimlar va istiqbollar” mavzusiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman ish boshladi. Barchangizni ushbu muhim tadbirning ochilishi bilan samimiy qutlayman.
Hozirgi vaqtda simulyatsion ta’lim tibbiyot kadrlarini zamonaviy, xavfsiz va samarali tayyorlashda muhim o‘rin tutadi. Ushbu anjuman orqali biz amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish, xalqaro tajribalarni o‘rganish, mavjud muammolarga birgalikda yechim topish va kelgusi istiqbollarni belgilash imkoniyatiga egamiz.
Fursatdan foydalanib, barcha olimlar, mutaxassislar va chet ellik hamkorlarimizga ishtirok va faol hamkorliklari uchun minnatdorlik bildirmoqchiman. Bugungi uchrashuv bilim almashish, yangi g‘oyalar va innovatsion yondashuvlar uchun mustahkam platforma bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman” – dedi, rektor.
Anjumanda, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri A.Xudayorov, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Q. Sharipov, Andijon viloyati hokimi Sh.Abdurahmonov hamda Yevropaning tibbiyotda Simulyatsiya instituti direktori M.Gorshkov (Germaniya), Rossiyaning tibbiyotda simulyatsion ta’lim jamiyati prezidiumi boshqaruvi raisi A.Kolish (Rossiya) tomonidan onlayn va offlayn formatda tabriklar yo‘llandi.
Mazkur anjumanda Respublikamizning barcha viloyatlari va Germaniya, Rossiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Armaniston, Tojikiston, Hindiston kabi davlatlaridan kelgan soha mutaxassislari, olimlar ishtirok etdi. Unda 50 dan ziyod ma’ruzalar o‘qib eshittirildi.
Shuningdek, anjuman doirasida:
✔️Rossiya Federatsiyasi Privoljsk tadqiqot tibbiyot universiteti Vrachlar malakasini oshirish fakulteti Аkusherlik va ginekologiya kafedrasi mudiri, t.f.d., professor N.Katkova tomonidan «Bosh va chanoq joylashuvida tug‘ruq qabul qilish ko‘nikmalari» mavzusida;
✔️I.P. Pavlov nomida gi Birinchi Sankt-Peterburg davlat tibbiyot universiteti Attestatsiya va akkreditatsiya markazi rahbari, anesteziologiya va reanimatsiya kafedrasi dotsenti, PhD. Z.Zaripova tomonidan «Kasalxonadagi og’ir vaziyatlar» mavzusida;
✔️Immanuel Kant Boltiq federal universiteti mutaxassislari A.Rudoy, P.Ligatyuk, D.Kovtun tomonidan «Dimedus – kombinatsiyadagi maksimal realizm» mavzusida;
✔️Germaniya Federativ Respublikasi Tibbiy simulyatsiya magistri, professor, «Tibbiyotda virtual texnologiyalar» jurnali bosh muharriri o’rinbosari, ROSOMED ekspert qo’mitasi raisi, EuroMedSim – Evropa tibbiyotda simulyatsiya instituti direktori M.Gorshkov tomonidan «Tibbiy simulyatsiya va o’qitishda sun’iy intellektni qo’llash» mavzularida mahorat darlari olib borildi.

INTERNATIONAL CONFERENCE: SIMULATION EDUCATION IN MEDICINE: CHALLENGES, SOLUTIONS AND PROSPECTS
Today, on November 14th, Andijan State Medical Institute hosted an international scientific-practical conference titled “Simulation Education in Medicine: Challenges, Solutions and Prospects.” The event was conducted both online and offline (hybrid format).
The conference was opened with a welcoming speech by the institute’s rector, Mr. Madazimov:
“Today marks the beginning of our important event at Andijan State Medical Institute dedicated to simulation education in medicine. On behalf of all participants, I sincerely welcome you to this significant gathering.
At present, simulation-based training plays a crucial role in preparing medical professionals who are competent, safe, and effective. Through this conference, we have the opportunity to enhance practical skills, study international experiences, find joint solutions for existing challenges, and outline future prospects.
On this occasion, I would like to express my gratitude to all scientists, specialists, and foreign partners for their participation and active collaboration. I believe that today’s meeting will serve as a solid platform for knowledge exchange, new ideas, and innovative approaches.”
Congratulations were delivered via online and offline formats from various dignitaries including Minister of Health of the Republic of Uzbekistan A. Khudayarov, Minister of Higher Education, Science and Innovation K. Sharipov, khokim of Andijan Region Sh. Abdurakhmonov, Director of Europe’s Simulation Institute in Medicine M. Gorshkov (Germany), Chairman of Russia’s Society for Simulation Education in Medicine A. Kolish (Russia), among others.
Specialists and scholars from across Uzbekistan and other countries such as Germany, Russia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Armenia, Tajikistan, India participated actively in the conference. Over fifty presentations were made during the event.
Additionally, within the framework of the conference, several masterclasses were held:
✔️ Professor Natalya Katkova, Head of Obstetrics and Gynecology Department at Volga Research Medical University Faculty of Physician Training Improvement, presented on “Skills in Delivering Births with Cephalic and Pelvic Presentation.”
✔️ Dr. Zaripova, Deputy Head of Certification and Accreditation Center at I.P. Pavlov First St. Petersburg State Medical University, gave a lecture on “Critical Situations in Hospitals.”
✔️ Specialists from Immanuel Kant Baltic Federal University, A. Rudoy, P. Ligatyuk, and D. Kovtun, shared insights on “Dimedus – Maximum Realism in Combination.”
✔️ Master classes on topics related to “Medical Simulation and Application of Artificial Intelligence in Teaching” were led by German expert M. Gorshkov, who is also Editor-in-Chief of the Journal “Virtual Technologies in Medicine,” President of the Expert Committee of ROSOMED, and Director of EuroMedSim – European Institute for Simulation in Medicine.