Joriy yilning 5-13-avgust kunlari Andijon davlat tibbiyot institutida xalqaro tibbiyot oliy ta’lim muassasalari talabalarining “Pearl of valley” (Vodiy gavhari) yozgi o‘quv maktabi mashg‘ulotlari o‘tkazildi.
Bugun, 13-avgust kuni maktab qatnashchilari yakuniy amaliy mashg‘ulotlarni bajardi. Ular uchun jonli tarzda yong‘in, avtohalokat voqealari sahnalashtirildi. Bu orqali trenerlar tomonidan qatnashchilarning o‘zlarini yo‘qotmagan holda jarohatlanganlarga birinchi tez tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha bilimlari amalda tekshirib olindi.
Mashg‘ulotlardan so‘ng, trenerlar tomonidan mashg‘ulot davomida kuzatilgan yutuqlar va kamchiliklar tahlil qilindi. Ular yuzasidan kerakli tavsiyalar berildi. Talabalar o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi.
Mashg‘ulot jarayonlarini jonli chiqishida hamkorlik qilgani uchun Andijon viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi qutqaruv bo‘limi, Andijon viloyat yong‘in xavfsizligi boshqarmasi va Respublika shoshilinch tez tibbiy yordam ilmiy markazi Andijon filialiga hamda institutning faol, ko‘ngilli yoshlariga minnatdorchilik bildiramiz.

From August 5 to 13 this year, Andijan State Medical Institute hosted the summer school “Pearl of the Valley” for advanced training of students from international medical universities.
Today, August 13, the school participants completed their final practical training. The events of a fire and a car accident were staged live for them. Thanks to this, the trainers tested the participants’ knowledge of how to provide first aid to victims.
After the training, the trainers analyzed the achievements and shortcomings noted during the training session. The necessary recommendations were given based on them. The students shared their impressions.
We thank the Andijan branch of the Ambulance Department of the Andijan Region, the Andijan Regional Fire Safety Department, the Andijan branch of the Republican Research Center for Emergency Medical Care, as well as the active volunteer youth of the institute for their cooperation in the live performance during the training process.