XITOY FANLAR AKADEMIYASINING XINJIANG FIZIKA VA KIMYO ILMIY TEKSHIRUV INSTITUTI DELEGATSIYASI BILAN MUZOKALAR OLIB BORILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
XITOY FANLAR AKADEMIYASINING XINJIANG FIZIKA VA KIMYO ILMIY TEKSHIRUV INSTITUTI DELEGATSIYASI BILAN MUZOKALAR OLIB BORILDI
13:11 27.03.2025
Bugun, 27-mart kuni Xitoy Fanlar Akademiyasining Xinjiang fizika va kimyo ilmiy tekshiruv instituti direktori o’rinbisari professor Sun Zhang Wen boshchiligidagi delegatsiya Andijon davlat tibbiyot institutida bo‘ldi.
Delegatsiya a’zolari bilan Andijon davlat tibbiyot instituti rektori M.Madazimov hamda Xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor F.Rasulov uchrashdi.
Hozirda ushbu institut bilan birgalikda O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi qoshidagi O.S.Sodiqov nomidagi Biorganik kimyo instituti hamda S.Yu.Yunusov nomidagi “O’simlik moddalalari kimyosi instituti”da 2 ta O’zbekiston-Xitoy qo’shma laboratoriyalari tashkil etilgan. Mazkur laboratoriya dorivor o’simliklardan biofaol moddalar ajratib olishga ixtisoslashgan.
Ma’lumot o‘rnida, Xitoy Fanlar Akademiyasining Xinjiang fizika va kimyo ilmiy tekshiruv instituti Xinjiangning Urumchi shahrida joylashgan. “Kamar va yoʻl” tashabbusi tomonidan qoʻllab-quvvatlangan Xitoy – Oʻzbekiston yangi dori vositalarini ishlab chiqish boʻyicha 1 ta milliy qoʻshma laboratoriya tashkil etilgan.
Shu o‘rinda, Andijon davlat tibbiyot instituti hamda Xitoy Fanlar Akademiyasining Xinjiang fizika va kimyo ilmiy tekshiruv instituti o‘rtasidagi hamkorlik ta’lim sifatini yanada mustahkamlash, amaliyot jarayonlarini kengaytiribgina qolmay, qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga xizmat qiladi. Bugungi bo‘lib o‘tgan muzokaralar davomida ham har ikki tomon yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan muzokaralar olib bordilar.
Muzokaralardan so‘ng delegatsiya a’zolari institut faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Simulyatsiya markazida talabalarning sifatli bilim olishlari, nazariya va amaliyotni uyg‘un holda olib borishlariga guvoh bo‘ldilar.

Today, on March 27, a delegation led by Professor Sun Zhang Wen, Deputy Director of the Xinjiang Institute of Physics and Chemistry of the Chinese Academy of Sciences, visited Andijan State Medical Institute.
The members of the delegation were met by the rector of Andijan State Medical Institute M. Madazimov and the vice-rector for international relations F. Rasulov.
Nowadays, 2 joint Uzbek-Chinese laboratories have been established cooperatively: the Institute of Biorganic Chemistry named after O.S. Sodikov and the Institute of Chemistry of Plant Substances named after S.Yu. Yunusov. This laboratories specialize in the extraction of bioactive substances from medicinal plants.
For information, the Xinjiang Institute of Physics and Chemistry of the Chinese Acadey of Sciences is located in Urumchi, Xinjiang. Supported by “Kamar va yoʻl” Initiative, a national joint laboratory has been established between China and Uzbekistan for the development of new drugs.
In this regard, the cooperation between Andijan State Medical Institute and Xinjiang Institute of Physics and Chemistry of the Chinese Academy of Sciences will not only strengthen further the quality of education, expand the scope of practice, but also serve to implement joint projects. During today’s negotiations, both sides also have held talks on the implementation of new joint projects.
After the talks, the delegation members got acquainted with the activities of the Institute. They witnessed the students receiving high-quality education in the Simulation Center, harmoniously conducting theory and practice.