XO‘JAOBODDA “KEKSALAR SALOMATLIGI OYLIGI” DOIRASIDA CHUQURLASHTIRILGAN TIBBIY KO‘RIK O‘TKAZILDI – Andijon davlat tibbiyot instituti
XO‘JAOBODDA “KEKSALAR SALOMATLIGI OYLIGI” DOIRASIDA CHUQURLASHTIRILGAN TIBBIY KO‘RIK O‘TKAZILDI
15:50 18.08.2023
Ayni kunlarda, yoshi ulug‘ nuroniylarni sog‘lomlashtirish va ularga bo‘lgan eʼtiborni yana-da kuchaytirish maqsadida mamlakatimiz bo‘ylab   “Keksalar salomatligi oyligi” doirasida tibbiy tadbirlar o‘tkazilmoqda. Jumladan, mazkur oylik doirasida  viloyatimizning barcha hududlarida chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklar o‘tkazib kelinmoqda.
Shu kabi tadbirlardan biri Xo‘jaobod TTBga qarashli  Ko‘p tarmoqli markaziy poliklinika hududdagi yoshi ulug‘ nuroniylar uchun ham o‘tkazildi. Unda Andijon davlat tibbiyot institutining turli mutaxassisliklarga ega bo‘lgan 12 nafar (kardiolog, endokrinolog, terapevt, otorinolaringolog, nevropatolog, ginekolog, urolog, xirurg, dermatolog, onkolog, infeksionist) malakali mutaxassislari ishtirok etdi.
Tibbiy ko‘rikga kelgan hududdagi 235 nafar keksa yoshdagi fuqarolarning qon bosimi o‘lchandi, klinik laborator tekshiruvlar o‘tkazilib ko‘rsatma bo‘yicha EKG, Rentgen, UTT tekshiruvlari o‘tkazildi. Ko‘ruvlar davomida yotib davolanish zarur bo‘lgan 4 nafar bemorga viloyat va 12 nafar bemorga tuman shifoxonasida davolanish uchun yo‘llanmalar berildi. Shuningdek, sog‘ligi bo‘yicha ambulator davolanishi lozim bo‘lgan fuqarolarimizga davlatimiz tomonidan ajratilgan bepul dori-darmonlar tarqatildi. Mutaxassislar tomonidan hududdagi 2 nafar nuroniylarning xonadonlariga brogan holda tekshiruvlar o‘tkazilib,  sog‘lomlashtirish ishlari olib borildi.

SCRUPULOUS MEDICAL EXAMINATION WAS HELD IN KHOJHAABAD WITHIN THE FRAMEWORK OF ELDERLY HEALTH MONTH – Andijan State Medical Institute
SCRUPULOUS MEDICAL EXAMINATION WAS HELD IN KHOJHAABAD WITHIN THE FRAMEWORK OF ELDERLY HEALTH MONTH
15:50 18.08.2023
In order to improve the health of elderly people and to increase attention to them, definite medical events are being held throughout our country within the framework of “Elderly Health Month”. In particular, scrupulous medical examination has been conducted in all regions of our province within this month.
One of the similar events was held for elderly veterans of the region by Multidisciplinary Central Polyclinic of Khojaabad regional medical corporation. 12 qualified specialists of Andijan State Medical Institute participated in it, among them: cardiologist, endocrinologist, therapist, otorhinolaryngologist, neuropathologist, gynecologist, urologist, surgeon, dermatologist, oncologist, infectious disease specialist, etc.
Blood pressure was measured, clinical laboratory tests were conducted, ECG, X-ray, USI tests were performed according to the instructions in 235 elderly citizens of the region who came for a medical examination. During checkup, 4 patients who needed inpatient treatment were given directions for treatment in the regional and 12 patients were given directions for treatment at the district hospital. Also, free medicines allocated by our state were distributed to our citizens who need outpatient treatment due to their health condition. Specialists visited the homes of 2 elderly veterans and carried out medical examination.