Andijon davlat tibbiyot institutida Xotin-qizlar bilan ishlash bo’limi tomonidan talaba-qizlar uchun “Xotin-qizlar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish va radikallashuvning oldini olish” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Unda Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha rektor maslaxatchisi G.Xolmatova, Andijon viloyati bosh targ‘ibotchisi M.Qodirova, “Mehr 1” operatsiyasi ishtirokchisi M.Abdujabborova ishtirok etdi.
Tadbir davomida xotin-qizlarning jamiyat va oila hayotidagi o‘rni, ularning ijtimoiy faolligi va ma’naviy salohiyati yoshlar kelajagini belgilashda muhim ekanligini ta’kidlandi. Shuningdek, u separatizm va mutaassiblik g‘oyalari, ularning salbiy oqibatlari hamda bu kabi tahdidlardan himoyalanish choralari haqida so‘z bordi. Shuningdek, sog‘lom ma’naviy muhitni shakllantirish, milliy qadriyatlarni mustahkamlash, oila institutini qo‘llab-quvvatlash va huquqiy savodxonlikni oshirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Yig‘ilish yakunida ota-onalarga, ayniqsa onalarga, bola tarbiyasida hal qiluvchi o‘rin tutishini eslatib, xotin-qizlarning ma’naviy salohiyatini oshirish, ularga doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish orqali jamiyatda barqarorlik va tinchlikni ta’minlash mumkinligini tushuntirdi. Shuningdek, u O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2024-yil 4-sentabrdagi 284-sonli buyrug‘i va institut ichki tartib-qoidalariga rioya qilish zarurligini eslatildi.

At Andijan State Medical Institute, a spiritual and educational event titled “Promoting Healthy Social-Moral Environment Among Women and Preventing Radicalization” was organized by the department responsible for working with women among female students. The event featured participants including G. Holmatova, Advisor to the Rector on Women’s Issues, M. Kodirova, Chief Promoter of the Andijan Region, and participant in the “Mehr 1” operation, M. Abdujabbarova.
During the event, emphasis was placed on women’s role in society and family life, their social activity, moral potential, and significance in shaping youth’s future. It also addressed issues such as separatist ideas, fanaticism, their negative consequences, and measures to protect against these threats. Additionally, attention was given to creating a healthy moral environment, strengthening national values, supporting the institution of the family, and enhancing legal literacy.
In conclusion, it was emphasized that parents, especially mothers, play a decisive role in child upbringing. Efforts were made to explain how increasing women’s moral potential through constant care and support can contribute to stability and peace in society. Furthermore, references were made to the Order No. 284 issued by the Minister of Health of Uzbekistan dated September 4, 2024, and adherence to internal rules and regulations at the institute.
The specialists provided detailed answers to questions raised by student participants during the event.