Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 15-sentabrdagi 419-sonli buyrug‘iga asosan, Andijon davlat tibbiyot instituti Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahat kengashi raisi va a’zolari faoliyati hamda ularga yaratilgan shart-sharoitlar Vazirlik ishchi guruhi tomonidan o‘rganildi.
Vazirlik ishchi guruhi a’zolari G.Xudayberdiyeva va B.Tursunovalarni institut Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi G. Xolmatova kutib oldi va institutda xotin-qizlarga yaratilgan shart-sharoitlar, talaba-qizlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari uchun tashkil qilingan “Qizlarjon” klubi uning doirasida faoliyat yuritayotgan chevarlik, pazzandalik to‘garaklari haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, institutda xotin-qizlar bilan ishlash tizimi yo‘lga qo‘yilganligi, ijarada yashovchi talaba-qizlar bilan olib borilayotgan, ularning ota-onalari bilan hamkorlikda bajariladigan ishlarning yo‘lga qo‘yilganligi haqida aytib o‘tildi.
Ishchi guruh tomonidan institutda xotin-qizlar masalasida amalga oshirilayotgan ishlar e’tirof etilib, kelgusida ham shu kabi faollikda davom etish zarurligi yuzasidan tavsiyalar berildi. Zero, ayolga e’tibor, jamiyatga e’tibor demakdir.

WOMEN’S ISSUE IS ALWAYS OF A TOPICAL VALUE
According to the order of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation No. 419 dated September 15, 2023 the activities of the chairman and members of the Advisory Council on Women’s Issues of Andijan State Medical Institute and the conditions created for them have been studied by the Ministry workers group.
G. Khudayberdiyeva and B. Tursunova, the members of the working group of the Ministry, were welcomed by the head of the women’s advisory board of our institute, G. Kholmatova, and the conditions created for women in the institute as well as for students to spend their free time meaningfullyhave been demonstrated. Information was given about the “Kyzlarjon” club’s culinary and handicrafts clubs operating within it.
It was also mentioned that a system of working with women has been established at the institute, that work is being carried out with students and girls living in rented accommodation in cooperation with their parents.
The working group recognized the work carried out in the institute on the issue of women and made recommendations on the need to continue such activities in future. After all they say that attention paid to women means attention to the whole society.