“YANGI O‘ZBEKISTONGA YANGI TASVIRLAR” KO‘RGAZMASI BO‘LIB O‘TDI. – Andijon davlat tibbiyot instituti
Rassom o‘z san’at asariga mehr bera olsagina muxlislar muhabbatiga erishadi. Andijonlik taniqli rassom Odiljon Nishonov yarim asrdirki, rang-tasvirlarida hayotni kuylab kelmoqda. Uning O‘zbekiston Respublikasi Davlat mustaqilligi qabul qilinganligining 30 yilligi munosabati bilan tashkil etilgan “Yangi O‘zbekistonga yangi tasvirlar” nomli ko‘rgazmasi tasviriy san’at ixlosmandlariga bayram tuxfasi bo‘ldi. Andijon davlat tibbiyot institutida ko‘rgazmaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda shoir, dramaturg Ziyo Najmiy hamda tasviriy san’at namoyondalari ishtirok etdilar. Tadbirni Yoshlar bilan ishlash, ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha prorektor M.Botirov ochib berdi.
Ezgu tilaklar, munosabatlardan so‘ng ko‘rgazma lentasi qirqildi. Taniqli san’at, madaniyat, sport vakillarining portretlari rassom tomonidan shunday o‘xshatib chizilganki, suratga olingandek go‘yo. Tabiat va hayot manzaralari esa bir dam hayolga chulg‘aydi, bolalikka eltadi sizni…
Bu kabi ko‘rgazmalarni tashkil etish yoshlarda san’atga bo‘lgan ishtiyoqni uyg‘otadi. Shuningdek, asriy an’analarimizni shakllantiradi.

AN EXHIBITION “NEW IMAGES FOR NEW UZBEKISTAN”.
An artist can win the love of his fans only if he loves his work. Well-known artist from Andijan Odiljon Nishanov has been glorifying life in his paintings for about half a century. His exhibition “New images for a new Uzbekistan”, dedicated to the 30th anniversary of independence of the Republic of Uzbekistan, was a holiday gift for art lovers. The opening ceremony of the exhibition was held at Andijan State Medical Institute. Poet, playwright Ziya Najmi and representatives of fine art took part in it. The event was opened by the Vice-Rector for Youth Affairs, Spiritual and Educational work M. Botirov.
After all the wishes were expressed, the ribbon was cut. Portraits of famous artists, cultural and sports figures are painted by the artist in such a way that it seems as if they were photographed. And the scenery of nature and life is imaginary for a moment, takes you to childhood …
Organizing such exhibitions inspires young people to take an interest in art. It also shapes our centuries-old traditions.